Jak wydłużyć żywotność armatury?

Wielu z nas uważa, ze po zakupie armatury do łazienki i montażu przez serwisanta czy hydraulika nie trzeba już nic robić. To jest zamontowane, działa i do zobaczenia za 15 lat, bo statystycznie Polacy wtedy robią remont. Nie byłoby w tym nic złego, ale niestety armaturą łazienkową trzeba się zająć. Poprosiliśmy serwisanta firmy Madix aby podał nam przepis na wydłużenie żywotności armatury.

Wielu z nas uważa, ze po zakupie armatury do łazienki i montażu przez serwisanta czy hydraulika nie trzeba już nic robić. To jest zamontowane, działa i do zobaczenia za 15 lat, bo statystycznie Polacy wtedy robią remont. Nie byłoby w tym nic złego, ale niestety armaturą łazienkową trzeba się zająć. Poprosiliśmy serwisanta firmy Madix aby podał nam przepis na wydłużenie żywotności armatury.

Jest kilka prostych punktów z których warto skorzystać.

1. PERLATOR- bateria umywalkowa, bidetowa oraz wannowa posiadają perlator, to ta część z której wypływa woda. Co jakiś czas trzeba go odkręcić, wtedy wypadnie siteczko, które należy dokładnie umyć , czasem pozostawić w roztworze wody z octem i ponownie wkręcić z uszczelką, która powinna być w komplecie. Jeśli siteczko jest zniszczone, albo zakamienione- to biały , charakterystyczny nalot trzeba niestety kupić nowy perlator. Często jest to koszt od 1-4 pln. Najlepiej zabrać to siteczko do sklepu.

W baterii bidetowej perlator jest nieco inny, ale jego czyszczenie jest na takiej samej zasadzie.

 

2.CZYM MYĆ ARMATURĘ? Każdy sklep oferuje nam niezwykle skuteczne detergenty do armatury, często drogie. Jednak wg serwisanta firmy Madix to strata pieniędzy. Najlepszym środkiem do cieszenia się z ładnej armatury to woda z octem, albo woda z mydłem. Jeśli zastosujemy ten pierwszy to dobrym rozwiązaniem jest skorzystać z pustego pojemnika na płyn do okien i zrobić miksturę. Przy drugim, czyli woda z mydłem ważne jest to aby mydło było bez extra dodatków, najlepiej najtańsze, białe typu Jeleń. Wszystkie inne zostawią osad, którego często nie widzimy. Jeśli zostaje osad przy rozetach zostawić na kilka chwil roztwór wody z octem a potem powycierać.

Baterie myjemy wilgotną szmatką, musi być miękka to bardzo ważne! Jeśli mamy czas to wycieramy ją do sucha, to najlepsze rozwiązanie.

3.KAMIEŃ NA SŁUCHAWCE NATRYSKOWEJ. Na wielu słuchawkach natryskowych już mamy gumeczki, które chronią przed kamieniem. Jednak na tych gumkach osadza się kamień, wtedy delikatnie kciukiem trzeba je oczyścić i nie zostawiać żadnej zatkanej. W województwach jak świętokrzyskie problem jest bardzo duży, z doświadczenia serwisanta firmy Madix wiele baterii było przysyłanych z powodu kamienia, który osadzał się na głowicy, słuchawkach i wylewkach wannowych.

Podobna higiena dotyczy deszczownic montowanych nad naszymi głowami. Jeśli jest ona z napowietrzaniem to większych problemów nie ma, ale w większości naszych domów są zwykłe. Trzeba pamiętać, aby podobnie jak baterie przemyć je roztworem wody z octem lub mydłem. Jest grupa deszczownic, zwanych retro-wyglądające jak dzwony- gdzie ta higiena musi być częstsza. Wewnątrz jest dużo wolnej przestrzeni, gdzie może się osadzać kamień i zatykać otwory. Dobrze jest wtedy odkręcić ją, zalać roztworem wody z octem, potrząsnąć i wylać. Przepłukać ją jeszcze kilkakrotnie wodą i wkręcić ponownie. Dlatego część producentów wprowadziło do deszczownic retro także gumeczki. Przykładem jest fabryka Sphera, gdzie w modelu LORD AC są zamontowane przezroczyste gumeczki.

4.GŁOWICA. Jeśli poczujesz, że pokrętła lub mieszacz w baterii coraz trudniej chodzą to już ostatni moment aby działać. Jak czujesz opór to znaczy że kamień dostał się do głowicy. Czasem samo przeczyszczenie głowicy pomaga, to łatwa sprawa, wystarczy w większości baterii odkręcić tak zwanym kluczem ampolowym mieszacz baterii, wyciągnąć głowicę i obejrzeć ją. W razie zanieczyszczeń przetrzeć miękką szmatką tak aby nie pozostał kamień. W razie problemów można zadzwonić i zapytać w firmie Madix jak to zrobić. W przypadku, gdy nic się już nic nie da zrobić trzeba zakupić nową głowicę. W zależności od baterii ale średnio nowa głowica to koszt 40 pln i więcej. Cena uzależniona jest od producenta oraz modelu.

Firma Madix prowadzi pogwarancyjne naprawy baterii łazienkowych Eurorama, Gaboli Luigi, Fima Carlo Frattini, CRS, można przywieźć baterię lub wysłać kurierem na adres: Madix, ul Dr Putka 9, 34-100 Wadowice, ale wcześniej skontaktować się z działem serwisanta: 608 630 006 w kwestii wstępnej wyceny. Wszystkie informacje dotyczące takich prac można znaleźć na stronie https://madix.com.pl/content/4-serwis.

Te proste podpowiedzi to szansa na wydłużenie życia armatury łazienkowej. Wystarczy , że zastosujesz je a armatura będzie cieszyć Twoje oczy długie lata.

1 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x