Przedsiębiorcy, którzy borykają się z problemami finansowymi, mogą rozważyć możliwość postępowania restrukturyzacyjnego. To rozwiązanie, które pozwala uniknąć upadłości firmy. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
Restrukturyzacja firmy to ogromna szansa dla przedsiębiorców w kryzysie. Na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne? Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Długi firmy a restrukturyzacja
Jeśli Twoja firma zmaga się z problemami finansowymi, dużą szansą może się okazać restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja obejmuje działania, które polegają na przekształceniu struktur firmy w zakresie pasywów, aktywów lub organizacji. Czynności te przeprowadza się w celu przywrócenia płynności finansowej firmy. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala uniknąć upadłości przedsiębiorstwa i umożliwia zawarcie układu z wierzycielami.
Rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego
Restrukturyzacja to dobre rozwiązanie dla firm zagrożonych upadłością. Jej celem jest uniknięcie upadłości przedsiębiorstwa poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Istnieje kilka rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu – najprostsze postępowanie restrukturyzacyjne, przebiegające przy minimalnym udziale sądu. Dłużnik uzgadnia z wierzycielami plan układowy, a doradca restrukturyzacyjny musi zatwierdzić go przed sądem.
- Postępowanie układowe – pozwala dłużnikowi zawrzeć układ po sporządzeniu i późniejszym zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Postępowanie układowe to rozwiązanie dla firm, które pozostają w sporach ze swoimi kontrahentami.
- Przyspieszone postępowanie układowe – działa na podobnej zasadzie jak postępowanie układowe, ale odbywa się w uproszczonym trybie.
- Postępowanie sanacyjne – to dość rygorystyczne postępowanie, w trakcie którego całkowitą kontrolę nad przedsiębiorstwem przejmuje syndyk.
- Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – to najszybsze ze wszystkich typów postępowań. Zapewnia dłużnikowi 4-miesięczną ochronę przed egzekucją. Dużym plusem wdrożenia tego rodzaju postępowania jest to, że jego rezultaty są widoczne niemal natychmiast.
Jaki rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego wybrać?
Znamy już charakterystykę poszczególnych rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego. Pozostaje więc pytanie – jaki typ postępowania wybrać? Jego wybór zależy między innymi od stanu i kondycji finansowej firmy. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii wyboru konkretnego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego warto skonsultować się z doświadczonym doradcą restrukturyzacyjnym – https://kpr-restrukturyzacja.pl/.
Jak sprawdzić zadłużenie firmy?
Zastanawiasz się, czy Twój potencjalny kontrahent nie ma problemów z zadłużeniem firmy? Chcesz sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? W tym celu warto skorzystać z narzędzi, które są dostępne w sieci. Dane na temat każdej zadłużonej firmy znajdziesz w Biurze Informacji Gospodarczej, które prowadzi rejestr dłużników. W Polsce istnieje pięć takich rejestrów. Należą do nich:
- Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor;
- Krajowy Rejestr Długów;
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych;
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej;
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
Chcąc w sposób kompleksowy sprawdzić, czy dana firma nie jest zadłużona, warto również zweryfikować przedsiębiorcę w oficjalnych rejestrach. Dobrze jest przede wszystkim skorzystać z danych dostępnych w:
- Krajowym Rejestrze Sądowym;
- Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany