Gdzie postawić kontener handlowy?

Kontener handlowy to mobilny obiekt, który można dość swobodnie ustawiać w miejscu docelowego prowadzenia działalności. Jednak warto zaplanować wcześniej tę lokalizację w taki sposób, aby – po pierwsze, była widoczna i łatwo osiągalna dla klientów, a po drugie legalna. Tu pojawia się pytanie o to, czy trzeba uzyskać pozwolenie i co zrobić, żeby nie narazić się na samowolę budowlaną. Przyjrzyjmy się, jak wygląda ustawianie kontenerów na działkach w świetle obowiązującego prawa.

Czym jest kontener handlowy w rozumieniu przepisów prawa?

Kontener jest budynkiem tymczasowym, ponieważ nie jest na stałe związany z podłożem. Tego typu konstrukcja może znajdować się w określonej lokalizacji maksymalnie przez okres 180 dni. A co, gdy pół roku już upłynie? Wtedy należy go przestawić w inne miejsce.

Źródło: Mastertec

Warto dodać, że na równi z kontenerami (budowalnymi, gastronomicznymi) prawo traktuje też: urządzenia rozrywkowe, barakowozy, kioski, strzelnice, namioty, pawilony sprzedaży ulicznej. Chociaż ustawodawca definiuje maksymalny czas, jaki obiekt może spędzić w danym miejscu, nie uściśla, jaka ma być powierzchnia maksymalna kontenera.

Czy postawienie kontenera wymaga pozwolenia na budowę?

Montaż kontenera i ustawienie go w danej lokalizacji na okres dłuższy niż 180 dni jest tożsamy z budową obiektu technologią tradycyjną. Oznacza to, że choć nie jest on na stałe związany z gruntem i będzie użytkowany krócej niż budynek wybudowany technologią tradycyjną, bo tak został zaprojektowany i wykonany pod względem technicznym, to i tak inwestor musi uzyskać pozwolenie. Podstawą prawną jest w tym przypadku artykuł 3 z Dz.U.2021.2351, a dokładniej punkt 5.

Konsekwencje samowoli budowlanej w przypadku kontenerów

Co grozi osobom, które postawią kontener na okres dłuższy niż 180 dni i będą go użytkować pomimo braku stosownego pozwolenia? Kontener może zostać potraktowany jako samowola budowlana, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

O zjawisku samowoli budowlanej w przypadku kontenera postawionego bez stosownego pozwolenia mówimy wtedy, gdy obiekt nie spełnia norm przewidzianych w planie zagospodarowania przestrzennego lub narusza przepisy techniczno-budowlane.

Czy każdy kontener trzeba zalegalizować?

Okazuje się, że nie każdy kontener będzie wymagał legalizacji. Jeżeli jest to obiekt posadowiony na placu budowy i służący fachowcom zatrudnionym do jego wybudowania, wówczas można go umieścić na danym terenie bez specjalnych formalności. Podobny wyjątek stosuje się w przypadku kontenerów kupowanych na użytek własny, które będą znajdowały się na terenie posesji prywatnej w formie altany czy domku na narzędzia. Ale uwaga! Pozwolenia nie wymagają tylko te o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2, przy czym zgodnie z zapisami art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jednak każdy inny kontener – socjalny, gastronomiczny, handlowy, który będzie użytkowany m.in. w celach zarobkowych dłużej niż 180 dni w danym miejscu wymaga pozwolenia.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x