fot. Biblioteka im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wystawa ilustracji „Słowacki – miedzy słowem a obrazem”

When:
23 wrzesień 2024 @ 08:00 – 18:00 Europe/Warsaw Timezone
2024-09-23T08:00:00+02:00
2024-09-23T18:00:00+02:00
Where:
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego
Kalwaria Zebrzydowska

W Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej można obejrzeć wystawę poświęconą Juliuszowi Słowackiemu: „Słowacki – między słowem a obrazem”.

 

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Narodowemu Czytaniu w kalwaryjskiej Bibliotece, którego lekturą był w tym roku dramat „Kordian” Słowackiego. Wystawę można obejrzeć dzięki uprzejmości Autora wystawy oraz organizatora, Dyrektora Krasnobrodzkiego Domu  Kultury p. Marioli Czapli.

Autorem i kuratorem projektu jest p. Maria Grażyna Szpyra, która od 40 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji w Polsce i za granicą (plenery, warsztaty, wystawy i towarzyszące im wydawnictwa). Autorami ilustracji są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi, wyróżniający się graficy.

Wystawa ilustracji do utworów J. Słowackiego powstawała przez kilkanaście lat, od 2007 roku, kiedy to w związku ze zbliżającą się wówczas 200. rocznicą urodzin i 160. Rocznicą śmierci poety, jedną z edycji pleneru poświęcono jego twórczości. Kierownictwo artystyczne nad tym wydarzeniem objął znakomity artysta Janusz Stanny. W efekcie pleneru powstał zestaw ilustracji, który przez następne lata poszerzany był o dzieła kolejnych, ważnych dla tej dziedziny sztuki twórców – w sumie na wystawie zgromadzono blisko 100 prac autorstwa 45 artystów.  Z uwagi na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą w Bibliotece eksponujemy wybrane prace.

Artystów inspirowały zarówno znane, jak i mniej znane utwory Słowackiego, m. in. dramaty: Kordian, Balladyna, Mazepa, Lilla Weneda, Fantazy, Sen srebrny Salomei, Maria Stuart, Ksiądz Marek, Książę Niezłomny, poematy: Ojciec zadżumionych, Anhelli, Godzina myśli, W Szwajcarii, Król duch, liryki: Hymn o zachodzie słońca, Grób Agamemnona, W pamiętniku Zofii Bobrówny, Rozłączenie, Duma o Wacławie Rzewuskim, Listy do matki, a także sama postać Słowackiego – poety i patrioty, jednego z najwybitniejszych europejskich romantyków.

fot. Biblioteka im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wystawie towarzyszy katalog, wydany w formie albumu który został tak pomyślany, aby mógł funkcjonować jako wydawnictwo samodzielne, niezależnie od wystawy. Wstęp napisał prof. Jarosław Ławski z Uniwersytetu Białostockiego – znawca i badacz twórczości Juliusza Słowackiego. Projekt graficzny wykonał Bogusław Orliński – malarz, ilustrator, laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, wieloletni redaktor graficzny w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia.

Koncepcję albumu opracowała i redakcją merytoryczną publikacji zajęła się Maria Grażyna Szpyra, która za całokształt działań w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Wystawę ilustracji do dzieł Juliusza Słowackiego będzie można obejrzeć w Bibliotece  do 15 października 2024.

 

Zapraszamy!

 

Bogusława Moskała

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.