Edward Padkowski – bohater z Auschwitz

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na bezpłatny pokaz filmu dokumentalnego „Lustro”, który odbędzie się w czwartek 18 listopada o godz. 13.00. Projekcji dokumentu towarzyszyć będzie spotkanie z jego współtwórcą, dziennikarzem i publicystą Bogdanem Wasztylem.

Pokaz przygotowany został w ramach projektu „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej” realizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento przy wsparciu z budżetu Województwa Małopolskiego. Wadowice są jednym z kilkunastu miast, gdzie organizowane są spotkania – wcześniejsze odbyły się m.in. w Starym Sączu, Grybowie, Muszynie, Dobrzycach czy sąsiednim Mucharzu.

Fabularyzowany dokument pt. „Lustro”, w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, opowiada o losach zmarłego w 2016 roku Edwarda Padkowskiego, ostatniego żyjącego członka oddziału AK „Garbnik” ,który niósł pomoc więźniom obozu Auschwitz.

W 1938 roku Padkowski rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej ale przerwał je wybuch wojny. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w szeregach 9 Pułku Piechoty Legionów. Ciężko ranny w bitwie z Niemcami pod wsią Zwola trafił do szpitala polowego w Zamościu. Gdy miasto zajęli Sowieci i rozpoczęli wywózki na Wschód wszystkich polskich żołnierzy, bohater filmu zdołał zbiec. Po klęsce wrześniowej należał do Narodowej Organizacji Wojskowej. W maju 1941 roku, wraz z kilkoma kolegami z konspiracji NOW, został aresztowany za kolportaż tygodnika „Walka” i osadzony w siedzibie Gestapo w Hrubieszowie, skąd po brutalnym śledztwie przewieziono go do więzienia na Zamku Lubelskim. 25 maja 1941 roku przewieziony do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16366. Należał do obozowej konspiracji. Po ucieczce z obozu (11 sierpnia 1944 roku) wstąpił do oddziału AK „Garbnik” niosąc pomoc uwięzionym w obozie zagłady, m.in. organizując ucieczki z Auschwitz.

Film zdobył I Nagrodę w kategorii „Dokument historyczny” na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017 oraz wyróżnienie na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych, ale w szczególny sposób adresowane do starszych uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. Zainteresowani jednak proszeni są o wcześniejsze zgłaszanie chęci udziału w wydarzeniu (do 15 listopada) – telefonicznie (338738100) lub osobiście w biurze Muzeum Miejskiego (ul. Kościelna 4).

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x