Dziś uroczyście przekazano i poświęcono samochody ratowniczo-gaśnicze dla KP PSP w Wadowicach oraz OSP w Przytkowicach, Andrychowie, Mucharzu i Choczni!

17 stycznia 2022r. na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach odbyła się uroczystość przekazania samochodów ratowniczo-gaśniczych dla KP PSP w Wadowicach oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Andrychowie, Przytkowicach, Mucharzu i Choczni.

Na początku uroczystego apelu głos zabrał st. bryg. Paweł Kwarciak Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach, który przedstawił przebieg starań o pozyskanie otrzymanych samochodów oraz przywitał wszystkich przybyłych gości .

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał „Srebrną Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczony został: ogn. Dariusz Wołek s. Mieczysława

Następnie nastąpiło przekazanie samochodów pożarniczych. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Andrychowie otrzymała nowy, średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBARt 2,5/16 na podwoziu Volvo FL 44R z napędem 4×4 i zabudową wykonaną przez firmę BOCAR. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach otrzymała lekki samochód kwatermistrzowski typu SLKw Opel Movano. Ochotnicza Straż Pożarna w Andrychowie otrzymała średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBARt 2,5/16 na podwoziu Mercedes Atego AF z napędem 4×4 z zabudową wykonaną przez firmę MotoTruck. Ochotnicza Straż Pożarna w Mucharzu otrzymała otrzymała nowy, średni samochód ratowniczo- gaśniczy GBARt 3/28 na podwoziu Renault MD83 z napędem 4×4 z zabudową wykonaną przez firmę SZCZĘŚNIAK. Ochotnicza Straż Pożarna w Choczni otrzymała lekki samochód specjalny kwatermistrzowski typu SLKw Mercedes Benz, który do pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach od 2010 roku. 

GCBARt 7/53 Scania – OSP Przytkowice fot. Kalwaria24

Ochotnicza Straż Pożarna w Przytkowicach otrzymała nowy, ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy GCBARt 7/53 na podwoziu Scania P450XT z napędem 4×4 z zabudową wykonaną przez firmę SZCZĘŚNIAK. Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem generującym moc 450 KM i spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Pojazd ma uterenowione podwozie. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników w układzie 2+4. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 7000 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 700 litrów. Zabudowę pożarniczą stanowi jednolita kompozytowa bryła ze skrytkami w układzie 2+2+1. Na dachu pojazdu znajduje się również maszt oświetleniowy z wysuwem. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną.

Wartość samochodu to 1 123 605 złotych. Samochód został zakupiony z środków:

  • krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego 170 000 zł;
  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 260 000 zł;
  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 80 000 zł;
  • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego 40 000 zł;
  • Starostwa powiatowego w Wadowicach 30 000 zł;
  • Urzędu Miasta Kalwaria Zebrzydowska: 490 000 zł;
  • środków własnych OSP: 53 605 zł.

 

Na koniec uroczystości zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe grawery ufundowane w dowód uznania i podziękowania przez Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach i Ochotnicze Straże Pożarne w Andrychowie, Choczni, Mucharzu i Przytkowicach. W uroczystościach brali udział: Pan st. bryg. Piotr Filipek – Małopolski Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie, Pan Filip Kaczyński – Poseł na Sejm RP i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wadowicach, Pan Andrzej Pająk – Senator RP, Pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, Pan Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Pani Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Pani Krzysztof Kozik – Poseł na Sejm RP, Pan Marek Polak – Poseł na Sejm RP, Pan Kazimierz Koprowski – Prezes Zarządu Woj. Funduszu Ochrony Środ. i Gosp. Wodnej w Krakowie, Pan Eugeniusz Kurdas – Starosta Wadowicki, Pani Beata Smolec – Wicestarosta Wadowicki, Pan dr hab. Augustyn Ormanty – Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Pan Tomasz Żak – Burmistrz Andrychowa, Pan Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic, Pani Renata Galara – Wójt Gminy Mucharz.

 

w materiale użyto fragmentów z artykułu z portalu 112wadowice.pl: Uroczystości przekazania i poświęcenia samochodów ratowniczo-gaśniczych dla KP PSP w Wadowicach oraz OSP w Andrychowie, Przytkowicach, Mucharzu i Choczni! – polecamy cały artykuł

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x