W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. Święto to w całej Archidiecezji Krakowskiej obchodzi się od 28 lat. Decyzję o ustanowieniu tego święta podjęła Kongregacja Sakramentów i Kultu Bożego dnia 25 VI 1982 roku. Kalwaryjska Madonna w cudownym obrazie jest czczona od 369 lat.
Dziś w Uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej sumie odpustowej z udziałem licznie przybyłych kapłanów oraz pielgrzymów kalwaryjskich przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Podczas modlitwy dziękowano za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, w roku setnej rocznicy urodzin Świętego Pielgrzyma Kalwaryjskiego.
Na początku liturgii Księdza Kardynała, kapłanów oraz zebranych na modlitwie przywitał kustosz sanktuarium, o. dr Konrad Cholewa OFM.
– Przychodzimy dziś do naszej Matki w dzień Jej święta. Chcemy w modlitewnym westchnieniu uczcić Jej macierzyńskie oblicze, chcemy przytulając się do Jej serca, z ufnością przybliżyć się do tronu łaski, do Jej Syna, Jezusa Chrystusa, jak mówił tu, na Kalwarii, przed laty św. Jan Paweł II. Właśnie w roku, w którym przypada setna rocznica urodzin wielkiego Kalwaryjskiego Pielgrzyma, chcemy Panu Bogu i Matce najświętszej dziękować za Jego święte życie, za dar posługi dla Kościoła i świata, naszej Ojczyzny i dla Kalwarii.
Na początku homilii Kardynał zachęcił do przeniesienia się duchem pod krzyż Chrystusa.
– Od dwóch tysięcy lat Kościół wsłuchuje się w ostatnie słowa umierającego Chrystusa. Nie myśli o sobie. Myśli o nas i o swej Matce, a Jego słowa wypowiedziane z wysokości krzyża przyjmujemy jako testament przekazany wszystkim pokoleniom. Krótki to testament, składający się zaledwie kilka słów, ale jest w nim wszystko. Maryja usłyszała: „Niewiasto, oto syn Twój”. A uczeń usłyszał: „Oto matka twoja” (J 19, 26-27).
Kardynał nawiązał do związków Papieża Polaka z Kalwarią i przypomniał Jego wizyty w sanktuarium. Wspomniał ostatnią pielgrzymkę do Matki Bożej Kalwaryjskiej i Jego odwołanie się do słów kardynała Dunajewskiego z momentu koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej: „byśmy byli i między sobą jedno – i z Tobą jedno”.
– Trzeba je dziś powtarzać, prosząc Maryję, aby wypraszała jedność wiary, jedność ducha i myśli, jedność rodzin i jedność społeczną. O to – mówił dalej święty Papież – modlę się dzisiaj razem z wami: Matko Kalwaryjska, spraw, «abyśmy byli między sobą jedno, i z Tobą»” – mówił Kardynał.
więcej fragmentów homilii znajdziemy na stronie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego [tutaj]
Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej został podarowany bernardynom w 1641 roku przez Stanisława z Brzezia Paszkowskiego, właściciela pobliskiej Kopytówki. W roku 1667 przeniesiono go do specjalnie w tym celu zbudowanej kaplicy. Obecność obrazu sprawiła, że Kalwaria Zebrzydowska stała się ważnym ośrodkiem także kultu maryjnego (obok istniejącego tu dotychczas kultu pasyjnego) oraz wzrostu liczby pielgrzymów. Koronacji cudownego wizerunku dokonał biskup krakowski kard. Albin Dunajewski 15 VIII 1887 r.
Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej należy do najbardziej czczonych obrazów maryjnych w Polsce. Od ponad 400 lat gromadzi rzesze pielgrzymów, dla których nieprzerwanie jest przedmiotem czci i głębokich wzruszeń. Szczególnym kultem obraz Kalwaryjskiej Madonny darzył Sługa Boży Jan Paweł II, który jak sam wyznał był wychowywany przez Maryję od najmłodszych lat. Idąc Jego śladem pielgrzymem kalwaryjskim stał się również obecny Następca Piotra Benedykt XVI.
Kult, jakim cieszy się Kalwaryjska Madonna, wyraża się również poprzez umieszczanie kopii Jej cudownego wizerunku w coraz większej liczbie świątyń. Obecnie Matka Boża Kalwaryjska posiada swoje ołtarze, bądź specjalne kaplice w dwóch kościołach archidiecezji częstochowskiej (w klasztorze oo. Bernardynów w Częstochowie oraz w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce) oraz w diecezji bielsko-żywieckiej (w parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele parafialnym w Buczkowicach). Od 8 XII 2006 roku przez kilka miesięcy wierna kopia znajdowała się w kościele św. Marka w Krakowie, a obecnie oczekuje na swoje miejsce w kaplicy nowopowstającego kampusu uniwersyteckiego. Ostatnie dwie intronizacje wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej odbyły się w Barwałdzie Górnym oraz w Gdowie.
About Author
You may also like
-
WCK zaprasza do Zespołu Pieśni i Tańca „Wadowice”!
-
Zbiórka dla powodzian! OSP Zebrzydowice – Czwartek – Piątek 18:00-21:00
-
JAKI BYŁ KOCIOŁ Art FESTIVAL W TYM ROKU?
-
Odpowiednia segregacja odpadów kluczem do utrzymania czystości w gminie!
-
Co polecamy na weekend 13-15 września – herbatę i ciepły koc
-
Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej
-
Twórcze Spotkania przy Herbacie – wrześniowy powrót!
-
Małopolska Noc Naukowców coraz bliżej! WCK w Wadowicach, szkoły i lokalne firmy zapraszają na wydarzenie!
-
Zapraszamy na zajęcia stałe w kalwaryjskim Centrum Kultury