mat. prasowy

Czym jest język xHTML?

Zdarza się, że terminy xHTML i HTML używane są zamiennie, szczególnie przez osoby, które dopiero poznają podstawy budowania stron WWW albo te, które w ogóle nie są związane z tą branżą. Tymczasem nie są to takie same języki – xHTML reformuje HTML-a. Co warto wiedzieć o xHTML-u? Czym się różni od HTML-a?

Co to jest xHTML?

xHTML to język opisu stron, który służy do prezentowania treści za pomocą witryn internetowych. To skrótowiec od Extensible Hypertext Markup Language. Zmienił zasady języka HTML 4, aby były zgodne z XML. Jak to rozumieć? XML (Extensible Markup Language) tłumaczy się jako rozszerzalny język oznaczania – to coś więcej niż tekstowy format do opisywania dokumentów. Daje on dostęp do wielu technologii.

Rygorystyczne zasady

Jak już wiesz, xHTML dostosowuje zasady HTML 4 do specyfikacji XML-a. Stosuje się w nich tę samą składnię, ale w przypadku xHTML-a zdefiniowano rygorystyczne reguły, których muszą przestrzegać twórcy witryn i przeglądarek WWW. Są to takie wytyczne jak:

  • należy dodawać znaczniki zamykające,
  • znaczniki i atrybuty muszą być zapisywane małymi literami,
  • kolejność zamykania znaczników powinna być odwrotna w stosunku do ich otwierania,
  • wartość atrybutów należy ująć w cudzysłów,
  • trzeba uwzględnić atrybuty logiczne – nie można ich pomijać,
  • w pliku musi się znaleźć deklaracja typu dokumentu (DTD).

Jednym z celów wprowadzenia xHTML-a było wyeliminowanie często występującego w przeglądarkach problemu ze zgodnością.

xHTML a HTML – różnice

Choć te języki są podobne, to nie są tożsame. Dokładnie zostało to opisane w tym artykule: https://responsywnie.pl/jezyk-xhtml-a-html/. Przyjrzymy się bliżej tym różnicom:

  • atrybuty w xHTML-u muszą być umieszczone w cudzysłowie. Dlatego taki zapis w kodzie jest prawidłowy <a href=”https://xyz.pl/”>zobacz stronę</a>, ale już taki – <a href=https://xyz.pl/>zobacz stronę</a> – nie jest;
  • w xHTML-u nie możesz pomijać znacznika zamykającego. Zatem powinno to wyglądać np. tak <p>Witamy</p>, a nie <p>Witamy;
  • xHTML rozróżnia wielkość liter, dlatego do podawania treści atrybutów należy używać małych znaków;
  • witryna w xHTML‑u musi być podzielona na osobne sekcje. Nie może być tak, jak w przypadku HTML-a, gdzie cały kod może się znaleźć w sekcji <body>;
  • w xHTML-u elementy nie mogą się nakładać;
  • xHTML może zawierać skrypty oparte na języku DOM (Document Object Model).

xHTML – wady i zalety

Język xHTML ma plusy i minusy. Do jego zalet na pewno należy zaliczyć szerokie możliwości zastosowania. Pozwala tworzyć bardziej złożone strony WWW. W kodzie konieczne jest zamykanie tagów, co powoduje, że źródło jest czytelne, a witryna bardziej profesjonalna. A jeśli chodzi o wady? Język ten powstał przede wszystkim do budowania aplikacji komputerowych, dlatego może powodować pewne wyzwania w przypadku projektowania rozwiązań dla użytkowników mobilnych.

Kiedy xHTML, a kiedy HTML?

HTML jest to język, od którego od dawna rozpoczyna się naukę tworzenia stron WWW. Znając go, bez większych problemów zrozumiesz xHTML-a. Struktura treści na stronie będzie dzięki niemu bardziej uporządkowana. Jednocześnie pamiętaj, że xHTML jest bardziej rygorystyczny pod względem kodu. Jeśli źle go użyjesz, może to przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlatego, gdy chcesz zabrać się za budowanie witryny w tym języku i przekazać ją do użytkowania, to tylko wtedy, jeśli masz w tym już doświadczenie.

HTML czy xHTML – jak to sprawdzić na stronie?

Jak możesz rozpoznać, w jakim języku przygotowano daną witrynę? Zweryfikuj deklarację DOCTYPE. Jej zawartość powinna być zgodna z podanym typem. Jeśli nie ma deklaracji, wtedy standardowo traktuje się dokument jako HTML 4.01 Transitional.

mat. prasowy
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x