Czy Kalwarii grozi epidemia szczurów?

W tym tygodniu na skrzynkę kontaktową dostaliśmy zapytanie gdzie można zgłosić szczura wałęsającego się po kalwaryjskim rynku. Poleciliśmy Sanepid…

W tym tygodniu na skrzynkę kontaktową dostaliśmy zapytanie gdzie można zgłosić szczura wałęsającego się po kalwaryjskim rynku. Poleciliśmy Sanepid. Wiemy, że w piątek zostało to zgłoszone do Sanepidu, a także że ta informacja powinna w tym samym dniu dotrzeć do Urzędu Miasta.

Gdzie można zgłosić albo może nagłośnić szczury w kanalizacji? Dziś wieczorem centralnie na środku rynku sobie gonił jeden i co chwile wchodził do kratki kanalizacji – napisał do nas czytelnik.

Ostatnio otrzymaliśmy także sygnały o szczurach, które widziane były na ul. 3-go Maja. Wszystkiego takie sytuacje polecamy zgłaszać zarówno do Sanepidu, jak i do Urzędu Miasta. Na chwilę obecną prawdopodobnie nie mamy jeszcze do czynienia z plagą szczurów, ale warto dmuchać na zimne i nie doprowadzić do sytuacji jak np. w Poznaniu czy Wrocławiu, gdzie gryzonie są prawdziwą plagą. Szczury lubią miejsca, gdzie mogą się bez przeszkód rozmnażać, jak źle zabezpieczone piwnice, miejsca gdzie są źle zagospodarowane odpady, a nawet miejsca gdzie są dokarmiane koty i gołębie.

Szczury bardzo szybko się rozmnażają, po  23 dniach rodzi się 7-17 młodych, które już po 5 tygodniach są gotowe do wydania kolejnej generacji. Szczury przenoszą wiele groźnych chorób, także należy unikać zarówno zwierząt, jak ich odchodów i innych pozostałości po nich. Prawo stanowi, że właściciele budynków muszą przeprowadzać deratyzację 2 razy w roku, a w miejscach gdzie zauważona szczury, częściej. 

 

Szczur, fot. poglądowa do artykułu – fot. Adam Davis

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Walerian
Walerian
9 listopada 2018 13:54

Na Mickiewicza 7 kilka czasami widać.

trackback
18 listopada 2018 00:01

[…] na stronie urzędu. Widocznie urzędnicy skrzętnie omijają rynek, na którym jedynie szczury widać. Ciężko oderwać się chyba pracownikom urzędu od herbatki i sprawdzić jak wygląda wystawa? […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x