W pracach na dużych wysokościach firmy coraz częściej sięgają po zaawansowane, nowoczesne, zmechanizowane rozwiązania. Podnośniki nożycowe oraz koszowe to coraz częstszy wybór, który zdecydowanie jest bardziej uniwersalny i wygodny w użytkowaniu niż duże, rozkładane rusztowania.
Charakterystyka podnośników nożycowych
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: Czym w ogóle są podnośniki nożycowe? Urządzenia te to samojezdne podesty ruchome wyposażone w napęd mechaniczny. Budowa podnośników nożycowych jest niezwykle charakterystyczna: platforma do podnoszenia pracowników rozmieszczona jest bowiem na dwóch, ustawionych równolegle skrzyżowanych ramionach (dźwigniach, które na środku połączone są sworzeniem). Dzięki takiej konstrukcji podest unoszony jest pionowo w stosunku do podłoża w stabilny sposób.
Podobnie jak większość urządzeń podnośnikowych, także podesty nożycowe wstępują w dwu wersjach: z napędem elektrycznym lub napędem spalinowym. I to właśnie od rodzaju zastosowanego zasilania zależy to, w jakich miejscach korzystać można z którego podestu.
Elektryczne podnośniki nożycowe – charakterystyka
W poniższym artykule głównie skupimy się na elektrycznych podnośnikach nożycowych, które z powodzeniem wykorzystywać można wewnątrz budynków. Elektryczny napęd, który nie emituje spalin, sprawia, że urządzenia mogą być użytkowane wewnątrz pomieszczeń, bez obaw o możliwość zatrucia się spalinami przez pracowników. Podnośniki tego typu sprawdzą się nawet na niewielkiej, ograniczonej przestrzeni w słabo wentylowanych pomieszczeniach.
Elektryczne podnośniki nożycowe mają możliwość pracy wewnątrz budynków, ale można nie tylko – są na tyle uniwersalne, iż z ich pomocy można korzystać również na zewnątrz. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie w przypadku firm, które przyjmują zlecenia obydwu typów.
Zasilanie elektryczne jest nie tylko bardzo użyteczne, ale także ekologiczne i ekonomiczne. Przy stale rosnących cenach paliwa, podnośnik elektryczny gwarantuje w miarę stałe koszty eksploatacyjne.
Przeciętny podnośnik nożycowy elektryczny jest w stanie unieść od 2 do 4 osób wraz w narzędziami czy ewentualnymi materiałami niezbędnymi do wykonywania zadań na dużej wysokości. A ponieważ w pracy ważne jest także bezpieczeństwo, platforma wyposażona jest solidne barierki zabezpieczające unoszonych pracowników przed upadkiem z wysokości.
Podnośniki nożycowe vs podnośniki teleskopowe
Urządzeniami, które najczęściej „rywalizują ze sobą” w pracach polegających na unoszeniu pracowników na duże wysokości są podnośniki nożycowe oraz podnośniki teleskopowe. W przeciwieństwie do podnośników nożycowych, teleskopowe posiadają jedno wysuwane lub łamane teleskopowe ramię, które odpowiedzialne jest za unoszenie platformy. Z odrębnej budowy urządzeń wynikają także różne ich możliwości i ogólne przeznaczenie.
Zwyżki nożycowe posiadają duży udźwig, jednak ich wysokość robocza sięga maksymalnie około 14-15 metrów. W przypadku podnośników koszowych wygląda to na odwrót: charakteryzuje je mniejszy udźwig, ale ich wysokość robocza może wynosić nawet do 20 metrów.
Dużą różnicą, jaka występuje pomiędzy dwoma modelami podnośników jest także fakt, że podnośniki teleskopowe mogą w taki sposób manewrować unoszoną platformą, żeby znalazła się ona ponad ewentualną utrudniającą podjazd przeszkodą. Z kolei podnośniki nożycowe muszą być zaparkowane bezpośrednio pod docelowym miejscem, w które mają się dostać, ponieważ są w stanie podnieść platformę jedynie pionowo.
Zatem przed przystąpieniem do pracy, warto przemyśleć, który z podnośników może być bardziej użyteczny:
- podnośnik nożycowy o większym udźwigu ale mniejszym zakresie unoszenia,
- czy koszowy – o zdecydowanie mniejszym udźwigu, ale jednak większej możliwości manewrowania platformą.
Podnośnik nożycowy elektryczny – zastosowanie
Gdzie wykorzystuje się podnośniki nożycowe elektryczne? Z urządzeń tych można korzystać bez ograniczeń w pracy wewnątrz i na zewnątrz budynków, w sytuacjach, gdy konieczne jest uniesienie pracowników na dużą wysokość roboczą. Wąska konstrukcja i duży udźwig podnośników nożycowych sprawdzają się m.in.:
- w branży budowlanej, remontowej i wykończeniowej – maszyny umożliwiają szybkie oraz sprawne wykonanie prac na wysokościach: zarówno jeśli chodzi o ocieplenia, malowanie sufitów, montaż rynien itd.;
- w renowacji zabytków – gdzie w szybki sposób gwarantują bezpieczne i stabilne uniesienie pracowników, którzy np. odpowiedzialni są za naprawę malowideł ściennych, płaskorzeźb, ale także witraży czy rzeźb;
- w pracach porządkowych – pozwalając np. na błyskawiczne umycie okien w wieżowcach, czy nawet mycie elewacji.
Podnośniki nożycowe elektryczne są łatwe w obsłudze a ponadto można nimi sterować (przynajmniej w większości) z poziomu platformy. Sprawia to, że z wykonywaniem zadań może poradzić sobie nawet zaledwie jedna osoba. Ich prowadzenie i obsługa są intuicyjne, a parametry: takie jak udźwig i wysokość robocza – znacznie większe niż można to uzyskać korzystając ze statycznych rozwiązań typu drabina czy rusztowanie.
Podnośniki nożycowe na wynajem
Dla niektórych przedsiębiorstw zakup podnośnika nożycowego to inwestycja, na którą nie mogą sobie pozwolić z uwagi na zbyt wysoką cenę maszyn. Jednak w takim przypadku rozwiązanie stanowi wynajem podnośników. Wiele wypożyczalni wózków widłowych posiada w swojej ofercie także urządzenia większych gabarytów, takich jak np. właśnie podnośniki nożycowe, podnośniki koszowe czy ładowarki teleskopowe.
Warto dobrze sprawdzić oferty na wynajem podnośników, ponieważ mogą różnić się one cenowo. Część wypożyczalni proponuje także różne cenniki bazując na tym, czy podpisuje się umowę na:
- wynajem krótkoterminowy
- wynajem długoterminowy
- wynajem urządzenia wraz z operatorem.
A uzależnione jest to już bezpośrednio od woli klientów oraz ich oczekiwań co do współpracy.
Podsumowanie
Podnośniki nożycowe elektryczne to wydajne urządzenia, które doskonale radzą sobie z pracą na dużej wysokości roboczej. Są niezwykle stabilne i bezpieczne, a kompaktowe wymiary oraz elektryczne zasilanie umożliwiają im wydajną pracę wewnątrz budynków. Ilość osób, które mogą jednocześnie znajdować się na platformie zależna jest od konkretnego modelu wybranego urządzenia, jednak może to być od 2 do nawet 4 osób, co zapewnia niezwykłą wygodę pracy na dużych wysokościach.
About Author
You may also like
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
-
W Kalwarii radośnie obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości
-
W Brodach płonął dom drewniany