„Cały Jestem Twój” – inauguracja Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystą Eucharystią o godz. 15.00 oraz Procesją Współcierpienia Maryi na Dróżkach Kalwaryjskich pod przewodnictwem o. Teofila Czarniaka OFM, Ministra Prowincjalnego OO. Bernardynów, rozpoczęły się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP.

Na początku liturgii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium.

– W Godzinie Miłosierdzia stajemy na kalwaryjskim wzgórzu, aby rozpocząć Dróżki Boleści Maryi. Zanim jednak ruszymy w drogę, jesteśmy w Wieczerniku, aby prosić dobrego Boga przez pośrednictwo Maryi w intencjach Pielgrzymów Kalwaryjskich – powiedział przełożony.

Homilię w czasie Mszy świętej wygłosił o. Faustyn Kuśnierz OFM, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na początku zaznaczył, że w tym roku mija 20 lat od ostatniej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kaznodzieja zwrócił uwagę na swoisty testament, który pozostawił w Kalwarii Zebrzydowskiej papież.

– Dziś w liturgii autor natchniony zachęca nas, byśmy patrzyli na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala. Byśmy nie ustawali złamani na duchu. Byśmy nie zatrzymali się biegnąć ku naszemu Zbawieniu. Bóg nie pozostawia nas samych. Daje nam Maryję i daje nam świętych Przewodników – powiedział, i zachęcił, by za patrona tego czasu obrać Świętego Papieża Polaka. Następnie przypomniał, że „ojciec Karola Wojtyły pomógł synowi odkrywać Maryję w zastępstwie swojej mamy, kiedy przyprowadził go do Kalwarii i pokazał Matkę Bożą Kalwaryjską”.

– Bracie i siostro. Pielgrzymie Kalwaryjski. Pytam Cię dzisiaj i każdego dnia odpustowego. Czy Twoje serce jest gościnnym domem dla Jezusa i Maryi? Czy w sercu Maryi odnalazłeś już swoje miejsce? – pytał kapłan.

W dalszych słowach zwrócił się do Maryi: Maryjo, Matko nasza. Oto my, Twoje dzieci, przychodzimy do Ciebie w tym czasie odpustu, by błagać o ratunek i pokój. Trudny jest czas, który przeżywamy, ale bez Ciebie jest jeszcze trudniej, bo brak nam sensu i bezpieczeństwa.  Będziemy słuchać w tym czasie Jezusa, będziemy uczyć się od św. Jana Pawła II, jak być Twoim wiernym synem, który tu, w Kalwarii zawierzył nas Tobie. Razem z Największym Kalwaryjskim Pielgrzymem chcemy powiedzieć Ci dziś Maryjo, i codziennie mówić: „Cały jestem Twój, Maryjo.”

Po Mszy świętej odbyła się procesja Współcierpienia Maryi, która jest pierwszą częścią nabożeństwa Dróżek Matki Bożej. Procesja zakończyła się przy Domku Matki Bożej nieszporami.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x