Processed by: Helicon Filter; MINOLTA DIGITAL CAMERA

Burmistrz wydał negatywną opinię środowiskową w sprawie planowanej bazy przeładunkowej odpadów w centrum miasta

W dniu wczorajszym (20 października) Burmistrz Augustyn Ormanty wydał negatywną decyzję (decyzję o odmowie wydania) w sprawie budowy bazy przeładunkowej śmieci z 4 okolicznych gmin. Takiej decyzji oczekiwali mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej wspierani przez Zarządy Osiedli i Radnych Miejskich. Przypomnijmy, że baza miała powstać przy ul. Sowińskiego (na terenie firmy Kaltex) kilkaset metrów od centrum miasta. Inwestorem miała być firma Empol. Wszyscy okoliczni mieszkańcy, byli przeciw. Rada Miejska także wyraziła negatywną opinie w tej sprawie.

W uzasadnieniu decyzji Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej napisał, że planowana inwestycja będzie stacją przeładunku odpadów i będzie wykorzystana do przeładunku odpadów zbieranych w Gminie Kalwaria Zebrzydowska i innych okolicznych gminach, nie zbieranych w ramach istniejącego PSZOK. Położenie działki dla planowanej inwestycji, która znajduje się w centrum miasta powoduje kolejne utrudnienia z powodu dojazdu drogą krajową o już bardzo wysokim stopniu natężenia ruchu i drogą gminna prowadząca do cmentarza parafialnego oraz w przyszłości do tzw. ogrodów miejskich czyli działek przeznaczonych pod budowę domów szeregowych jednorodzinnych. Przez pobliską drogę krajową oraz gminną planuje się dojazd kilkunastu samochodów wielkotonażowych do planowanej stacji przeładunkowej, celem dostarczenia odpadów. Odpady ze stacji przeładunkowej, będą ponownie transportowane do dalszej obróbki poza teren Gminy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Inwestycja może wiązać się ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza poprzez znacznie zwiększoną ilość samochodów wielko tonażowych, zwracając uwagę również iż działka na której planowana jest przedmiotowa inwestycja znajduje się w niecce, gdzie z pewnością gromadzić się będą spaliny czy odory powstałe przy transporcie odpadów oraz funkcjonowaniu stacji przeładunkowej i bazy transportowej. Ponadto znacznie wzrośnie poziom hałasu, szczególnie dla budynków mieszkalnych znajdujących się w sąsiedztwie planowanej inwestycji, co może negatywnie wpłynąć na życie wszystkich mieszkańców tego terenu.

Wszystkie powyższe prace mogą potencjalnie wpłynąć negatywnie na komfort życia mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wiadomo że taka inwestycja może obniżyć wartość okolicznych nieruchomości i od dłuższego czasu wszelkie inwestycje przemysłowe uciążliwe dla mieszkańców (a ta jest taką z pewnością) nie są lokowane na terenie miasta, a szczególnie w jego centrum. Warto pamiętać, że „protesty mieszkańców miasta Kalwarii Zebrzydowskiej a w szczególności właścicieli nieruchomości sąsiadujących z planowaną inwestycją spowodowały, iż przedmiotowa inwestycja nie znalazła akceptacji społecznej, co zostało wyraźnie wyartykułowane na spotkaniu terenowym, w miejscu planowanej inwestycji” – co słusznie w decyzji zauważył Włodarz Miasta.

Zapraszamy do zapoznania się z całością decyzji na BIP Urzędu Miasta [link] Decyzja o odmowie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Modernizacji istniejącego PSZOK oraz realizacji stacji przeładunkowej i bazy transportowej w Kalwarii Zebrzydowskiej na działce nr 2118”.

.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x