220. Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko – Lanckorońska dotarła w dni wczorajszym (12 lipca 2019 r.) do sanktuarium na Jasnej Górze. Pielgrzymi przybyli około 19.30. Przed jasnogórskim szczytem zostali powitani przez oo. Paulinów oraz kustosza sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pątnicy pokłonili się Królowej Polski i wzięli udział w Apelu Jasnogórskim przed cudownym obrazem NMP Częstochowskiej.
Pielgrzymka rozpoczęła się 6. lipca Mszą świętą w kalwaryjskiej bazylice. W pierwszym dniu wierni pokonali odcinek z Kalwarii Zebrzydowskiej do Krakowa. Tam zatrzymali się na nocleg w parafii św. Antoniego z Padwy. Następnego dnia przeszli do Zadroża, a potem dotarli do Pilicy. Dalej zatrzymywali się w Lelowie, Świętej Annie oraz Gidlach.
Jak zaznaczył o. Ludwik Żołnierczyk OFM – duchowy opiekun – ważnym momentem podczas wędrówki była adoracja Najświętszego Sakramentu w Lelowie, podczas której wierni mieli możliwość dotknięcia welonu eucharystycznego okalającego monstrancję. Jednak największym przeżyciem dla pielgrzymów pozostaje zawsze wejście na Jasną Górę.
– W trakcie drogi w szczególny sposób zwracaliśmy uwagę na dziękczynienie Panu Bogu za dar już 220 – tej pielgrzymki. Wiele osób zanosiło prośby o uzdrowienie, w intencji swoich rodzin, o jedność między rodzinami i w rodzinach – zaznaczył duszpasterz.
W drodze pielgrzymi korzystali z sakramentu pokuty, słuchali konferencji duchowych oraz wspólnie się modlili. W wędrówce towarzyszyły i siostry zakonne oraz kapłani diecezjalni i bernardyni.
– Zachęcam wszystkich do pielgrzymowania, aby co roku było nas jeszcze więcej, byśmy taką jedną wspólnotą kalwaryjską wędrowali i w ten sposób prosili Boga o to wszystko, czego potrzebuje każda rodzina i Kościół w Polsce – mówił ojciec Ludwik.
W pielgrzymce wzięło udział 330 osób. Najmłodszy z uczestników, Radek, ma 3 lata, a najstarszy, Pan Władysław, 79 lat. Pielgrzymka Kalwaryjsko – Lanckorońska jest jedną z najstarszych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Trasa przebiega tzw. traktem królewskim przez sanktuaria maryjne w Pilicy i Gidlach oraz sanktuarium w Świętej Annie. Za organizację pielgrzymki odpowiadali Marcin Lipień, Roman Grabysa, a przewodnikiem był Pan Stanisław Kiepura.
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
fot. Artur Brocki
About Author
You may also like
-
85 lat temu Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę
-
Sołtysi Barwałdu Średniego i Stanisławia Dolnego Kępek wyróżnieni w konkursie na najlepszego Sołtysa Małopolski
-
WCK zaprasza do Zespołu Pieśni i Tańca „Wadowice”!
-
Zbiórka dla powodzian! OSP Zebrzydowice – Czwartek – Piątek 18:00-21:00
-
JAKI BYŁ KOCIOŁ Art FESTIVAL W TYM ROKU?
-
Odpowiednia segregacja odpadów kluczem do utrzymania czystości w gminie!
-
Co polecamy na weekend 13-15 września – herbatę i ciepły koc
-
Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej
-
Twórcze Spotkania przy Herbacie – wrześniowy powrót!