Uroczystości obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Lanckoronie - fot. UG Lanckorona

100-lecie Niepodległości w Lanckoronie

W niedzielę 11 listopada miały miejsce w Lanckoronie gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości miały szczególny charakter.

W niedzielę 11 listopada miały miejsce w Lanckoronie gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości miały szczególny charakter.

O godz. 17 rozpoczęła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę koncelebrowana przez ks. proboszcza Jana Bobrka i ks. proboszcza Andrzeja Gawendę. W Mszy św. oprócz mieszkańców wzięli udział przedstawiciele władz Gminy Lanckorona.

W uroczystych gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięły udział poczty sztandarowe jednostek OSP oraz Szkoły Podstawowej w Lanckoronie, a piękną oprawę muzyczną przygotowała Gminna Orkiestra Dęta.

W trakcie homilii ks. proboszcz Jan Bobrek przypomniał, że wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać cały czas. Po zakończeniu Mszy św. rozpoczął się w kościele koncert laureatów I Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych.

Po koncercie wszyscy zgromadzeni wyszli przed kościół, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości państwowe. Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata wraz z Sekretarz Gminy Teresą Florek złożyli wieniec pod pomnikiem pamięci poległych w obronie Ojczyzny i pomordowanych przez Niemców hitlerowskich w latach 1939-1945. Następnie złożyły kwiaty pozostałe delegacje.

Po uroczystym złożeniu kwiatów pochód uczestników przeszedł na lanckoroński rynek pod obelisk upamiętniający św. Jana Pawła II, gdzie Wójt Tadeusz Łopata wraz z przedstawicielami mieszkańców gminy, złożył kwiaty w dowód wdzięczności za działalność papieża na rzecz Ojczyzny. Po złożeniu kwiatów Gminna Orkiestra Dęta zagrała „Barkę” i pochód ruszył pod pomnik „Wiara i Wolność”.

Szczególnym momentem było wspólne z Gminną Orkiestrą Dętą zaśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, które było zwieńczeniem uroczystości rocznicowych w Lanckoronie.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x