Zapraszamy na cykl wykładów „Motyw Anioła w architekturze i sztuce Ziemi Wadowickiej”

Fundacja Dziedzictwo w roku bieżącym realizuje projekt ,,Motyw Anioła w architekturze i sztuce Ziemi Wadowickiej’’, który jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach, w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury na 2024 r.

 

Projekt jest kontynuacją wielu inicjatyw podejmowanych od 2015 r. przez Fundację Dziedzictwo, których celem jest popularyzacja historii oraz dzielenia się wiedzą o kulturze Ziemi Wadowickiej. Zadaniem tym odpowiadamy na oczekiwania uczestników naszych spotkań oraz rozbudzamy potrzeby społeczne w obszarze kształtowania świadomości historycznej mieszkańców powiatu, a także potrzebę obcowania z kulturą.

Miło nam, w ramach tego projektu zaprosić Państwa na trzy spotkania tematyczne, które zostaną przeprowadzone w sali konferencyjnej w budynku klasztornym przy ul. Bernardyńskiej 40 w Kalwarii Zebrzydowskiej – obiekt muzealny.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Mirosław Sordyl – Starosta Wadowicki, o dr. Cyprian Moryc – Kustosz Sanktuarium Pasyjno Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jest to już kolejne przedsięwzięcie organizowane przez Fundację, które przybliża mieszkańcom dziedzictwo kulturowe Powiatu Wadowickiego. Takie spotkania z kulturą naszej Małej Ojczyzny ubogacają ich uczestników, a także przyczyniają się do popularyzacji wiedzy o lokalnej historii.

 

Ojcu Kustoszowi Cyprianowi Moryc składamy serdeczne podziękowanie za dotychczasową współpracę oraz wyrażenie zgody na poprowadzenie wykładu tematycznego pt. ,,Menento homo mori – anielskie castrum doloris’’ połączonego ze zwiedzaniem nowego Muzeum Klasztornego – w dniu 19 września 2024 r. (czwartek) o godzinie 18.00.

 

Drugie spotkanie tematyczne pn. „Motyw Anioła w architekturze i sztuce Kalwarii Zebrzydowskiej’’ odbędzie się 26 września 2024 r. (czwartek) o godz. 18.00.

Prelegentem spotkania będzie – mgr Herbert Oleschko literat, wydawca i publicysta, wieloletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Autor licznych książek i opracowań o aniołach, regionalista, moderator przedsięwzięć i projektów artystycznych, naukowych.

 

Natomiast, wydarzenie pierwotnie zaplanowane na 3 października 2024r. odbędzie się 10 października 2024 również o godz. 18-tej.

Spotkanie pt. „Historia na kliszy fotografii zapisana” poprowadzi Pan Adam Tadeusz Bujak – bardzo znany i zasłużony polski fotograf. Kawaler Orderu Orła Białego, który od lat 60 XX w. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu w jego licznych pielgrzymkach. Jest autorem ponad 130 albumów fotograficznych, a ponadto plakatów i kalendarzy i innych publikacji.

 

Pragniemy podkreślić, iż celem Fundacji Dziedzictwo jest wspieranie różnokierunkowego rozwoju społeczeństwa, a także sprzyjanie lokalnym, oddolnym inicjatywom oraz przedsięwzięciom obywatelskim, zwłaszcza w dziedzinie edukacyjno – wychowawczej, kulturalnej, naukowej i oświatowej. W szczególności pielęgnowanie polskiej lokalnej tradycji.

Fundacja od roku 2015 corocznie w ramach realizowanych projektów propaguje wiedzę o historii lokalnej. Wdrożyliśmy wiele projektów polegających na organizacji spotkań o tematyce historycznej, między innymi pt. „Czas powstania miasta – Fundatorzy Kalwarii Zebrzydowskiej„, a także inne liczne spotkania organizowane w kolejnych latach jak np. „Żony, matki, córki – Fundatorki Kalwarii Zebrzydowskiej„. Do przedmiotowej tematyki nawiązywały również inne projekty kontynuowane w kolejnych latach 2018- 2023.

Od 2019 dodatkową naszą ofertą – cieszącą się dużym zainteresowaniem – są jednodniowe wycieczki do Krakowa. Dużym sukcesem społecznym była organizacja wycieczki w ramach projektu „Oddziaływanie dziedzictwa kulturowego Krakowa na życie kulturalne mieszkańców w miastach i miejscowościach Powiatu Wadowickiego”, czy „Śladami Mikołaja Zebrzydowskiego – Wojewody Krakowskiego – fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej” . Co roku opowiadamy mieszkańcom Ziemi Wadowickiej o przeszłości Kalwarii Zebrzydowskiej, Powiatu Wadowickiego oraz Małopolski, która pozostaje bardzo mocno osadzona w historii i kulturze państwa polskiego.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x