Z powodu sprzeciwu społeczeństwa eksperyment z działem przeciwsmogowym w Kalwarii zakończył się fiaskiem

W związku z wysoką uciążliwością społeczną Gmina Kalwaria Zebrzydowska szybciej zakończyła wspólny z Akademią Górniczo-Hutniczej w Krakowie projekt, który bada możliwość zmniejszenia zanieczyszczeń pyłów, poprzez wyrzucenie go w wyższe warstwy atmosfery za pomocą specjalistycznego generatora.

Identycznego urządzenia, które było testowane przez AGH na terenie Zakładu Mebloform Sp. z o.o. zlokalizowanego przy alei Jana Pawła II 5 używają rolnicy używają do ochrony pól przed gradem. Powoduje ono rozbicie cząstek powodujący powstawanie gradu i obfitych opadów. Zdaniem naukowców AGH urządzenie może także sprawdzić się w walce ze smogiem, gdyż generowany ruch wstępny powietrza, wyrzuca pyły do wyższych warstw atmosfery, gdzie zostają one roznoszone na większe obszary. Działa to jak zasada wysokich kominów.

Niestety działanie generatora powodowało uciążliwy hałas, który wzbudził spore sprzeciwy społeczne. Duża część mieszkańców miasta, ale także okolic jak np. Brodów skarżyło się powstający huk, który „nie daje żyć” i negatywnie wypowiadała się na jego temat w mediach społecznościowych. 

Ze swojej strony oczekujemy danych czy te działania mają sens i czy w przyszłości takie urządzenia mające odpowiednie osłony dźwiękowe będą mogły być stosowane w „nagłych wypadkach”. Pamiętajmy, że smog nie jest tylko i wyłącznie generowany przez kominy, bowiem w Madrycie czy w lecie w Krakowie owe kominy nie działają.

fot. Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej

1 1 vote
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x