XXIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Bezpłatne oprowadzania z przewodnikami, spacery, warsztaty, wystawy i wiele innych atrakcji! XXIV edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się pod hasłem „Naturalnie”.

Tegoroczna edycja przypomina, że świadectwem przeszłości są nie tylko wytwory rąk ludzkich – nasze dziedzictwo wpisane jest w otaczającą nas przyrodę. Podczas zwiedzania wspólnie zastanowimy się, jak zachować dla przyszłych pokoleń jedno i drugie.

Przez dwa czerwcowe weekendy (4–5 czerwca, 11–12 czerwca) oraz jedną sobotę (18 czerwca) będziemy zachęcać do zajrzenia do miejsc, w których kultura w sposób szczególny przenika się z naturą.

Zachęcamy do odwiedzenia pięciu wyjątkowych miejsc:

  • Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie

  • Kościół i klasztor franciszkanów w Kętach

  • Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach
  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy
  • Las Wolski w Krakowie

Dodatkowo przygotowaliśmy film o Lesie Wolskim, którego premiera i kolejne pokazy odbędą się w plenerze – przestrzeni lasu. Towarzyszyć im będą wydarzenia, pozwalające doświadczyć połączenia tego, co miejskie, z tym, co dzikie.

Zwiedzaniu i spacerom z przewodni(cz)kami i pasjonatami lokalnej historii towarzyszyć będą wystawy, pokazy, kiermasze rękodzieła, warsztaty dla dzieci, gry terenowe, strefy relaksu i aktywności na świeżym powietrzu oraz wycieczka trekkingowa. W klimat odwiedzanych miejsc wprowadzi nas ponownie Barbara Sadurska książka “Naturalnie”. Bezpłatny egzemplarz książki będzie dostępny w punktach informacyjnych Dni Dziedzictwa. Natomiast audiobooka i e-booka będzie można pobrać ze strony dnidziedzictwa.pl

Więcej informacji i pełny program na: dnidziedzictwa.pl

 

O prezentowanych zabytkach

4–5 czerwca

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie

Prywatna kolekcja przedmiotów pieczołowicie gromadzonych latami przez Edwarda Wincentego Szlagora oraz dom po przodkach i zabudowania gospodarcze u podnóża Pańskiej Góry. Nie znajdziemy tu rzeczy nieużywanych – wszystkie kiedyś komuś do czegoś służyły, każdą ktoś kiedyś trzymał w dłoni, każda niesie ze sobą jakąś historię. Muzeum można zwiedzić w towarzystwie jego właścicielki, pasjonata lokalnej historii, antropologa kulturowego lub samodzielnie. Zapraszamy na pokaz tkania na zabytkowych krosnach, warsztaty dla dzieci, a spragnionych kontaktu z przyrodą – na quest sportowy i spacery przyrodnicze z przewodnikiem.

4 i 5 czerwca będzie można obejrzeć wyjątkową kolekcję Muzeum Historyczno-Etnograficznego, pieczołowicie gromadzoną przez Edwarda Wincentego Szlagora, a pozostającą pod opieką jego córki Iwony Dyli. W programie m.in. oprowadzania po muzeum (w towarzystwie właścicielki, pasjonata lokalnej historii i antropologa kulturowego), pokaz tkania na zabytkowych krosnach, warsztaty dla dzieci, a dla spragnionych kontaktu z przyrodą – quest sportowy i spacery przyrodnicze z przewodnikiem

Więcej szczegółów TUTAJ

Kościół i klasztor Reformatów w Kętach

Kim właściwie są reformaci? To jedna z gałęzi żebraczego zakonu franciszkanów, wyrosłego na fali odnowy zakonu w XVI wieku. W Kętach reformaci pojawili się z końcem siedemnastego stulecia, by z początkiem kolejnego postawić tu kościół i klasztor z obszernym ogrodem. Dni Dziedzictwa to wyjątkowa okazja, by zajrzeć za mury klasztoru, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających, wysłuchać opowieści o ojcu Ambrożym Trausylu, botaniku i taterniku, zajść do klasztornego sklepiku zielarskiego, zaznać relaksu w klasztornym ogrodzie czy wraz z rodziną wziąć udział w warsztatach ogrodniczych.

Więcej szczegółów TUTAJ

11–12 czerwca

Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach

Nad Roztoczanką toczą się losy rodziny Winiarskich. Zbudowany rękami przodków młyn, dom, tartak i stodoła to kompleks nielicznych działających drewnianych zabytków na Sądecczyźnie, nad którym pieczę sprawuje wnuk młynarza Józefa Winiarskiego, Michał. Poznajmy niezwykłą historię rodziny, która swój los związała z wodnym żywiołem, obejrzyjmy pokaz przemiału zboża w starym młynie, dowiedzmy się, jak przed laty wyglądało życie w niewielkiej osadzie o wielkich tradycjach. Na miłośników nietoperzy czeka stanowisko animacyjno-promocyjne wiedzy o tych zwierzętach, pasjonaci spacerów mogą wyruszyć na wycieczkę trekkingową na wzgórze Majdan, a wszyscy – zajrzeć na kiermasz rękodzieła i lokalnych frykasów.

Więcej szczegółów TUTAJ

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy

Szesnastowieczny drewniany kościół, obraz Madonny z Dzieciątkiem i przyroda. Kwiaty, owoce i zboża, obecnie nie tylko na malowidłach w świątyni, ale w tradycji kulinarnej mieszkańców Przydonicy. Możemy cieszyć oczy pięknem zabytkowej budowli, oprowadzani przez historyków sztuki i pasjonatów lub indywidualnie chłonąć niezwykłą atmosferę miejsca. Możemy sięgnąć po lokalne specjały, przygotowane przez gospodynie z Koła Gospodyń i poznać historię kuchni tych terenów.

Więcej szczegółów TUTAJ

18 czerwca

Las Wolski w Krakowie

Krakowskie płuca, pierwotnie dzikie i nieokiełznane, traktowane jako źródło surowca, pod czułą opieką Wincentego Wobra zmieniły się w park, który od przeszło stu lat jest dla krakowian miejscem odpoczynku, kontaktu z przyrodą i ucieczki od hałaśliwej codzienności. Zapraszamy na premierę filmu o Lesie, odkryjemy relację między tym, co w nim miejskie, a co dzikie, zwiedzanie Pawilonu Okocimskiego i warsztaty dla dzieci.

Więcej szczegółów TUTAJ

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x