XIII finał powiatowy turnieju „ I ty możesz zostać ratownikiem”

28 maja 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbyła się XIII edycja turnieju pn. „I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Ideą turnieju jest wyposażenie młodzieży szkolnej w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Turniej od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów gimnazjów i szkół podstawowych powiatu wadowickiego.

28 maja 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbyła się XIII edycja turnieju pn. „I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Ideą turnieju jest wyposażenie młodzieży szkolnej w zasób wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Turniej od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów gimnazjów i szkół podstawowych powiatu wadowickiego.

Głównym organizatorem konkursu jest Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach, którą wspomagają:

– Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych;

– Państwowa Straż Pożarna w Wadowicach;

– Delegatura Kuratorium Oświaty w Wadowicach;

-Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów Region IPA Wadowice oraz Region IPA Kalwaria  Zebrzydowska;

– Hufiec ZHP Ziemi Wadowickiej;

– Liceum policyjne  z CKZIU nr 2 w Wadowicach;

Patronat nad imprezą sprawuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Do tegorocznej edycji turnieju przystąpiło 37 szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu wadowickiego. Etapy międzyszkolne zostały rozegrane w dniach 24,25,26 kwietnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach, Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Nidku oraz Zespole Szkół w Izdebniku. Nagrody dla najlepszych drużyn w tym etapie ufundowali burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin.

Do ścisłego finału weszło 10 najlepszych drużyn wyłonionych w etapach międzygminnych.

Rozgrywki finałowe odbyły się na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy. Po oficjalnym przywitaniu gości przez panią dyrektor Annę Lang drużyny przystąpiły do testu wiedzy złożonego z 30 pytań wielokrotnego wyboru. Najlepszym przygotowaniem teoretycznym wykazali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Frydrychowicach zdobywając 85 punktów na 120 możliwych.

W drugim etapie zmagań finałowych, drużyny wzięły udział w SCENKACH SYTUACYJNYCH  z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności ratownicze udzielając pomocy poszkodowanemu, który dla poklasku kolegów wypił kwas solny i doszło do zatrzymania krążenia, nastolatce poparzonej barszczem Sosnowskiego oraz kierującemu motorowerem, który nie zachowując należytej ostrożności wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Najlepsza w tej konkurencji okazała się drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nidku zdobywając 56 punktów.  Osoby biorące udział w scenkach zaprezentowały pełen profesjonalizm i wysokie umiejętności ratownicze, których pozazdrościć im może niejeden dorosły.

Na szczególną pochwałę zasługują harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej, którzy brawurowo wcielili się w rolę poszkodowanych w wyżej przedstawionych scenkach. Wykazali się dużą pomysłowością w wykonaniu charakteryzacji i doborze rekwizytów.

Ostatnim etapem rozgrywek była SZTAFETA PIERWSZEJ POMOCY, w której zawodnicy z danej drużyny mieli wykazać się sprawnością fizyczną i wiedzą ratunkową. Sztafeta odbywała się na czas. Za każde błędnie wykonane zadanie doliczano punkty karne. Tę konkurencję najlepiej wykonała drużyna z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzeźnicy.

I miejsce w finale powiatowym  XIII edycji turnieju „I Ty możesz zostać ratownikiem” zajęła po raz drugi z rzędu drużyna z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzeźnicy zdobywając w sumie 144 punkty. II miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkolno Przedszkolnego we Frydrychowicach (143 punkty), natomiast III drużynie z Zespołu Szkół Samorządowych w Zagórniku. (141 punktów)

Każdy zawodnik ze zwycięskiej drużyny otrzymał nagrodę ufundowaną przez Ogólnopolski Związek Ratowników Medycznych w postaci profesjonalnego fantoma szkoleniowego pneumatycznego.

Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały ponadto wejściówki na dowolnie wybrany seans w kinie CENTRUM w Wadowicach, vouchery na pizzę do restauracji „Cud Malina” z Wadowic. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani cennymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Region IPA Wadowice, Region Kalwaria Zebrzydowska, Firmę Maspex Wadowice, Zakłady Przemysłu Cukierniczego Skawa Wadowice, Firmę Lajkonik Skawina, firmę  Domeno z Kalwarii Zebrzydowskiej, Firmę STOP, Firmę Cohnpol ze Stanisławia Dolnego, Perfect AGD, Mini ZOO Inwałd.

W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział:

 1. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty oddział w Wadowicach- pani Maria Nitka
 2. Starszy wizytator delegatury kuratorium oświaty O/ w Wadowicach- pani Barbara Gancarczyk
 3. Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach –  młodszy brygadier Wojciech Grzybczyk
 4. Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach –  insp. Włodzimierz Warzecha
 5. Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach- podkom. Artur Studnicki
 6. Kierownik Posterunku Policji w Brzeźnicy- asp. sztab. Wiesław Gramatyka
 7. Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Policjantów Region IPA Wadowice- pan Andrzej CholewaKomisja konkursowa turnieju:
 • Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych w osobach: Tadeusz Dubel, Przemysław Gawior, Damian Kaczor, Michał Sikora, Piotr Babik, Tomasz Master
 • Przedstawiciel PSP Wadowice/ JRG Andrychów: st. asp. Łukasz Karkoszka
 • Przedstawiciele policji: asp. sztab. Małgorzata Hombesch, asp. sztab.  Zbigniew Przybek, sierż. sztab. Agnieszka Petek, sierż. sztab.Łukasz Lasek
 • Pozoranci do scenek – Harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej

 

WYNIKI FINAŁU XIII EDYCJI TURNIEJU „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ RATOWNIKIEM 2018”

Zajęte miejsce

Nazwa drużyny

Ilość punktów z testu

Ilość punktów ze scenek

Ilość punktów ze sztafety

Suma zdobytych punktów

1

ZSP Brzeźnica

81

53

10

144

2

ZSP Frydrychowice

85

51

7

143

3

ZSS Zagórnik

84

53

4

141

4

SP nr 4 Wadowice

84

37

5

126

5

ZSP Nidek

68

56

1

125

6

SP Barwałd Górny

61

31

9

101

7

ZSS Inwałd

60

36

2

98

8

SP Wysoka

74

15

6

95

9

SP Brody

64

15

8

87

10

ZSP Ryczów

49

13

3

65

 

fot. KPP w Wadowicach

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x