„Nieziemskie” spotkanie w Muzeum Miejskim – zapraszamy na spotkani z meteorytami i ich znawcą

Kiedy:
28 sierpień 2021@16:00 – 17:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-08-28T16:00:00+02:00
2021-08-28T17:00:00+02:00
Gdzie:
Muzeum Miejskie w Wadowicach

Chelyabinsk, Murchison, Imilac, Kanion Diablo, Baszkówka, Morasko, Pułtusk … To tylko niektóre miejsca gdzie znaleziono „nieziemskie skały” – czym różnią się one od skał ziemskich, czy mają jakieś specjalne właściwości i najważniejsze – gdzie je znaleźć? Na te i inne pytania odpowie Kazimierz Mazurek, kolekcjoner i znawca meteorytów. Na spotkanie zapraszamy zarówno starszych jak i młodszych do Muzeum Miejskiego w Wadowicach sobotę 28 sierpnia o godz. 16.00.

Zachęcamy uczestników spotkania aby przynieśli z sobą także swoje „skalne znaleziska” – może trzymają Państwo w swych rękach najprawdziwszy meteoryt? Bo przecież „gwiazdka z nieba jest dla każdego”.

Meteoryty to najstarsze skały, które możemy wziąć do ręki na naszej planecie. Ich wiek przekracza 4,5 mld lat – są więc rówieśnikami Układu Słonecznego. Według ocen znawców tematu co roku na obszar wielkości Polski spada od kilkudziesięciu do 175 meteorytów o masie powyżej 100 g. Niektóre z nich zawierają składniki pochodzące z gwiazd i przestrzeni międzygwiezdnej – ziarna diamentu, grafitu, korundu, niektóre związki organiczne …

Przykłady tych wyjątkowych „nieziemskich” przybyszów można zobaczyć na wystawie „Skarby nie z tej Ziemi” prezentowanej w Muzeum Miejskim w Wadowicach (ul. Kościelna 4) do 26 września 2021 roku. Ekspozycja to ponad 200 okazów meteorytów i tektytów, które warto zobaczyć przed sobotnim spotkaniem. To świetne wprowadzenie do wykładu Kazimierza Mazurka, który jest również jednym z współorganizatorów wystawy i właścicielem większości prezentowanej na niej kolekcji.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc – osobiście bądź telefonicznie (33 873 81 00).

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.