Narodowe Czytanie 2021 – Moralność pani Dulskiej – Gabrieli Zapolskiej

Kiedy:
4 wrzesień 2021 całodniowy Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-09-04T00:00:00+02:00
2021-09-05T00:00:00+02:00

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września. Lekturą jubileuszowej 10 edycji będzie Moralność pani Dulskiej – Gabrieli Zapolskiej.

Moralność pani Dulskiej, nazwana tragifarsą kołtuńską, powstała jesienią 1906 roku. Utwór szybko stał się popularny i dziś jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna. Obnaża obłudę i zakłamanie, a pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego jako synonim fałszywej moralności.

Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, obecnie Moralność pani Dulskiej należy do żelaznego repertuaru polskich teatrów.

 

W Bibliotece Publicznej w Kalwarii odbędzie się czytanie utworu z podziałem na role. Wezmą w nim udział zaproszeni Goście.

 

Słowo wstępne –   Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty

 

Obsada:

Ewa Starzak- Aniela Dulska

Ryszard Kościelny – Felicjan Dulski

Mieszko Graczyk – Zbyszko Dulski

Melania Gaura – Hesia Dulska

Zofia Janiczak- Mela Dulska

Iwona Niedźwiedź – Juliasiewiczowa z Dulskich

Urszula Zajączkowska-Wąsik – Lokatorka

Magdalena Kurczych – Hanka

Danuta Tatar – Tadrachowa

Oprawa muzyczna –  Marcin Wolak

 

Od piątku 3 września  do soboty 11 września zapraszamy do Biblioteki. Będzie możliwość uzyskania okolicznościowej  pieczęci na własnym egzemplarzu utworu, zakładek do książki oraz obejrzenia wystawy o Gabrieli Zapolskiej.

Z uwagi na sytuację sanitarną spotkanie 4 września nie będzie miało charakteru otwartego – wzorem ubiegłego roku na stronie internetowej Biblioteki zamieszczone będzie nagranie z Narodowego Czytania.

 

 

 

 

 

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 r. została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, a podczas następnej edycji  czytano „Potop” i „Qvo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz Nowele polskie i „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

żródło: Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.