Wielki sukces uczniów KEN na Międzynarodowym Konkursie Stolarskim – Brno 2019

W dniach 26-27 lutego 2019 uczniowie z Technikum Technologii Drewna (Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej), Oliwa Adam oraz Woźnica Artur wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Stolarskim w Republice Czeskiej, Brno 2019. Nasza szkoła została zaproszona do reprezentowania Polski w/w konkursie przez Integrovana Stredni Škola ze Slavkova u Brna (organizatora konkursu). Był to dla nas ogromny zaszczyt, ale również spore wyzwanie.

Uczestnicy konkursu pracowali indywidualnie, a ich zadaniem było zrobienie zydelka z litego drewna bez wykorzystania jakichkolwiek elektronarzędzi. A zatem dłuto, pobijak i manualne umiejętności. Zadanie tylko na pozór banalne. 22 zawodników z czterech krajów punktualnie o 9:15 rozpoczęło pięciogodzinne zmagania. Konkurs ten przyciągnął uwagę wielu osób przybyłych na Targi BVV Brno 2019. Nasi uczniowie ukończyli zmagania w ścisłej czołówce: Adam Oliwa zajął 2 miejsca, a Artur Woźnica 4 kategorii obcokrajowców. Oprócz okolicznościowych nagród, otrzymali osobiste gratulacje od wicemarszałka Moraw oraz gromkie oklaski od blisko 300 osobowej widowni. Pozostaje mieć nadzieję, że zdobyte tu doświadczenie zaowocuje w przyszłości podczas kolejnych międzynarodowych zawodów.

Podsumowując nasz udział w tym konkursie sądzimy, że proces zawodowego szkolenia oraz metody pracy jakie podejmujemy w naszej szkole z młodym adeptem stolarskiego fachu w zasadzie niczym się nie różnią w porównaniu ze szkołami z sąsiednich krajów w branży stolarskiej. Niestety podobnie jak w Polsce, również w Czechach, na Słowacji i Węgrzech zawód stolarza należy do zanikających profesji. Bez wątpienia udział w tym konkursie, spotkaniach i dyskusjach przyniósł wiele dobrego dla naszej szkoły.

Wyrazy ogromnej wdzięczności składamy na ręce Pana Krzysztofa Koska – Dyrektora Zakładu Mebloform Sp. z o.o. z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz o. Konrada Cholewy – Kustosza Kalwaryjskiego Sanktuarium za sfinansowanie kosztów podróży oraz pobytu w Republice Czeskiej naszej reprezentacji.

Dziękujemy również pani Małgorzacie Piekarczyk (nauczyciel j. angielskiego) za wszelki trud i pracę włożoną w przygotowanie i zorganizowanie naszego wyjazdu.

fot. Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x