Wideokonferencja z wojewodą w sprawie szczepień

Przebieg akcji szczepień w powiecie wadowickim był tematem wideokonferencji zorganizowanej w poniedziałek (26 kwietnia) przez starostę wadowickiego Eugeniusza Kurdasa.

Przebieg akcji szczepień w powiecie wadowickim był tematem wideokonferencji zorganizowanej w poniedziałek (26 kwietnia) przez starostę wadowickiego Eugeniusza Kurdasa.

W spotkaniu wzięli udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, pełnomocnik do spraw realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w województwie małopolskim Michał Jamka, a także przedstawiciele małopolskiego oddziału NFZ, punktów szczepień oraz wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu naszego powiatu.

Na początku spotkania, po przywitaniu gości przez starostę, głos zabrał wojewoda, który podkreślił, że powiat wadowicki dobrze radzi sobie z akcją szczepień i że nie jest prawdą, iż odstaje od innych powiatów. Ł. Kmita zwrócił również uwagę na sprawnie zorganizowaną współpracę powiatu z poszczególnymi gminami. Zgodnie z informacją przekazaną przez wojewodę, po 9 maja br. szczepienia ruszą pełną parą. Wojewoda zauważył również, że jeżeli tylko dostawcy szczepionek dotrzymają terminów dostaw do Polski, powinniśmy w naszym powiecie w ciągu trzech miesięcy zaszczepić wszystkich chętnych pacjentów.

Pełnomocnik do spraw szczepień Michał Jamka potwierdził, iż w naszym powiecie liczba szczepień jest na podobnym poziomie co w pozostałych powiatach. Przypomniał, iż nie ma już rejonizacji i jeżeli pacjenci wyrażą chęć zaszczepienia się w innym punkcie odległym od ich miejsca zamieszkania, to taka możliwość jest im zapewniona. Pełnomocnik przytoczył przykład Krakowa, gdzie wykonano dużo więcej szczepień, ale nie można tego miasta porównywać do powiatów. Ponadto wyjaśnił, w jaki sposób przebiegają dostawy szczepionek i zauważył, że tworzenie punktów szczepień powinno przebiegać racjonalnie. Zwrócił uwagę, że nie ma potrzeby otwierania nowych punktów szczepień, jeżeli istniejące punkty obsłużą chętnych z danego terenu.

Także poseł Filip Kaczyński, który interweniował w tej sprawie między innymi w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przyznał, że sytuacja dotycząca szczepień w powiecie jest lepsza niż na początku ubiegłego tygodnia. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że na początku każdego tygodnia punkty szczepień czekają na dostawy zamówionych szczepionek, dlatego w tych dniach liczba dostarczonych dawek jest mniejsza.

Przedstawiciele punktów szczepień deklarowali, że jeśli będą zapewnione regularne dostawy szczepionek, to akcja szczepień będzie przebiegała sprawnie. Zdarzało się, że pomimo zgłaszanych potrzeb otrzymywali znacznie mniejsze ilości szczepionek. Problemem szczególnie małych punktów szczepień może być brak szczepionki danej firmy na drugą dawkę. Zarówno starosta Eugeniusz Kurdas jak i przedstawicielki MOW NFZ w Krakowie zaapelowali o współpracę i wymianę informacji pomiędzy punktami szczepień, jeśli chodzi o posiadane zasoby szczepionek oraz o uwalnianie skierowań, dzięki czemu pacjenci będą mogli przyjąć drugą dawkę szczepionki w innym punkcie.

Michał Jamka zaapelował również, aby uświadamiać pacjentów, że na dzisiaj wiedza na temat skuteczności szczepień różnych firm nie jest ostatecznie potwierdzona przez środowiska naukowe. Dlatego trudno stwierdzić czy dostępne na polskim rynku szczepionki są lepsze lub gorsze od siebie. Zdaniem naukowców wszystkie chronią przed COVID-19, co podkreślał pełnomocnik ds. szczepień.

Na koniec spotkania starosta podziękował szczególnie wojewodzie małopolskiemu za udział w videokonferencji i zaangażowanie w sprawy związane z organizacją szczepień, a posłom na sejm RP – Filipowi Kaczyńskiemu i Markowi Polakowi – za pomoc i wsparcie działań powiatu. Słowa podziękowania skierował również do włodarzy gmin za organizację populacyjnych punktów szczepień, a także do personelu, który je obsługuje a bez którego sprawna realizacja tak ważnego zadania nie byłaby możliwa.

Dzienne statystyki szczepień w całej Polsce z podziałem na poszczególne powiaty można znaleźć na stronie gov.pl. Z uwagi na awarię systemu 24.04.2021 r. brak jest danych o tym, ile osób na terenie powiatu wadowickiego zaszczepiono w tym dniu. Jednakże z danych ogólnych wynika, że od dnia 21.04.2021r. do dnia 23.04.2021 r. zaszczepiono w naszym powiecie 1712 osób.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
27 kwietnia 2021 15:31

O czym oni gadają? Ciut ponad 500 dziennie na cały powiat z 19 punktami szczepień, to dobrze i dużo?
Biorę dzisiejszą, dzienną statystykę tj. 27.04, a tam:
powiat wadowicki: I dawka: 184 ossoby, II dawka: 12
Coraz lepiej.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x