Warto odwiedzić Wystawę Dawnych Narzędzi Rzemiosła Kalwaryjskiego

Za zgodą Autora, profesora Jacka Gramatyki przedstawiamy jego list z prośbą o publikację na portalu Kalwaria24. Do tekstu dodajemy reprodukcję pochlebnego wpisu do księgi odwiedzin naszej Izby Historii Rzemiosła Kalwaryjskiego pióra wspominanej tu Pani profesor Elżbiety Basiul oraz zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową : http://niezalezni.kalwaria zakładka Izba Historii Rzemiosła Kalwaryjskiego i do odwiedzin ekspozycji…

 

Warto przypomnieć, że Izba jest czynna w każdą sobotę w godz. 11:00 – 13:00.

 

Szanowni Państwo,

w niedzielę 14 lipca kończymy nasz dwutygodniowy plener malarski, który już tradycyjnie miał miejsce w Kalwarii. 21 jeden osób biorących udział to studenci pierwszego roku Konserwacji i Restauracji Dzieł sztuki, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Historia naszego wydziału sięga 1797 roku, jest bowiem kontynuacją tradycji Uniwersytetu Wileńskiego. Obecnie w Polsce otrzymać tytuł magistra konserwacji można jedynie na 4 uczelniach, na ASP w Krakowie, na ASP w Warszawie, na UMK w Toruniu, oraz na ASP we Wrocławiu.

Jesteśmy wdzięczni Ojcom Bernardynom za gościnę w Klasztorze i wszelką pomoc udzieloną nam w czasie naszego pobytu. Udostępnienie Sali Papieskiej umożliwiło przeprowadzenie wykładów związanych z problematyką malarstwa plenerowego.

Chcielibyśmy także podziękować Mieszkańcom Kalwarii za wyrozumiałość i serdeczność okazywaną studentom w czasie ich pracy.

Jutro, w sobotę po przeglądzie, około godziny 14, część studentów wystawi swoje prace przy murach Klasztoru, jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany to serdecznie zapraszamy. Być może w terminie późniejszym zorganizujemy dodatkowo wystawę w Galerii Stare Kino, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku.

W czasie pleneru odwiedziła nas także pani prof. Elżbieta Basiul pełniąca w poprzedniej kadencji funkcję dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMKTo za jej kadencji i przy jej niezwykłym zaangażowaniu powstało w Toruniu przy naszym wydziale Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Jest to najnowocześniejsza tego typu placówka w Polsce oraz jedna z najnowocześniejszych w Świecie.

Prof. dr hab. Elżbieta Basiul podczas swojego pobytu w Kalwarii spotkała się z przedstawicielami stowarzyszenia „Niezależni Kalwaria”. Było to pierwsze robocze spotkanie dotyczące podjęcia szerszej współpracy. Na obecnym etapie rozmowy dotyczyły pomocy naszego wydziału w zabezpieczeniu materiałów archiwalnych związanych z tradycją rzemiosła w Kalwarii.

Ciesze się że nasze pobyty w Kalwarii powoli owocują wspólnymi projektami i współpracą.

Ja na plener do Kalwarii po raz pierwszy przyjechałem z moimi studentami przed laty, ponieważ to tutaj spędzałem z moimi rodzicami każde wakacje i Kalwaria zawsze była mi niezwykle bliska.

Wszystko co nastąpiło później, wszelkie pomysły dotyczące współpracy itd. to wyłączna zasługa Pani Profesor Krystyny Kuchareczko, która niezmordowanie poświęca swój czas dla naszego wspólnego dobra a mnie pogania bezlitośnie by sprawy które przedyskutowaliśmy były jak najszybciej realizowane.

Wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam,

Jacek Gramatyka

 

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x