Podczas tegorocznej odsłony akcji odbędzie się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana.
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.
W Kalwarii Zebrzydowskiej Narodowe czytanie odbędzie się w sobotę 7 września w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej, o godz. 10:00.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa „Juliusz Słowacki – między słowem a obrazem”. Autorem i kuratorem projektu jest Maria Grażyna Szpyra, która od ponad 40 lat zajmuje się promocją polskiej ilustracji, organizując w Polsce oraz poza jej granicami plenery, wystawy, warsztaty.
Wystawa, którą będzie można zobaczyć w Bibliotece jest częścią ogólnopolskiego projektu, w ramach którego powstało 100 prac polskich artystów. Specjalnie na potrzeby Biblioteki zostały wybrane prace obrazujące charakter wydarzenia.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Kordian Juliusza Słowackiego zostanie przeczytany w ramach akcji Narodowe Czytanie w sobotę 7 września 2024 roku.
About Author
You may also like
-
Proponowane imprezy 6-8 września
-
Zapraszamy na Gordonki- zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci od 0 do 3 lat!
-
Kurs samoobrony dla kobiet
-
Dzieci ze szkoły w Brodach mają przedłużone wakacje o tydzień
-
Już jutro o 18:00 Projekt Tyle Światów znów zagości na kalwaryjskim rynku
-
Na wieczną służbę odszedł druh Stanisław Brózda wieloletni Prezes OSP w Zebrzydowicach
-
Radni z Bielska-Białej chcą reaktywacji województwa bielskiego
-
Gminne Zawody Pożarnicze MDP i OSP
-
Dzieci z Bawałdu Średniego cieszą się nowoczesną szkołą!