photovoltaic-array- fot. fabiennew

W projekcie budżetu brakuje milionów na fotowoltaikę dla budynków użyteczności publicznej

Przeglądając planowany budżet na rok 2019 rzuca się w oczy brak zabezpieczenia środków finansowych na fotowoltaikę dla budynków użyteczności publicznej. Jest to tym bardziej dziwne, że wniosek o dofinansowanie w wysokości do 60%, przeszedł już dwie merytoryczne oceny w Urzędzie Marszałkowskim.

Przeglądając planowany budżet na rok 2019 rzuca się w oczy brak zabezpieczenia środków finansowych przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska, na fotowoltaikę dla budynków użyteczności publicznej. Jest to tym bardziej dziwne, że wniosek o dofinansowanie w wysokości do 60%, przeszedł już dwie merytoryczne oceny w Urzędzie Marszałkowskim, a obecnie trwa ocena finansowa.

16 listopada 2017 roku grupa ponad stu mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska podpisała umowę na dofinansowanie zakupu i montażu OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) potocznie nazywanych panelami słonecznymi (fotowoltaicznymi) w tym przypadku. Na Zarządzie Osiedla nr 1 w dniu 11 września 2017 r. Dawid Herbut złożył wniosek, aby Gmina Kalwaria także przystąpiła do programu 4.1.1 „Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych”, jak inne ościenne gminy, gdyż w dniu 30 listopada 2017 r. kończył się nabór do uczestnictwa w programie. Zarząd Osiedla jednogłośnie przychylił się do wniosku. Dzięki temu, mieszkańcy Gminy, mogli złożyć swoje wnioski o uczestnictwo w programie, gdyż Gmina pierwotnie nie planowała uczestniczenia w tym projekcie. Mieszkańcy przystępując do programu zapłacili za audyt w wysokości 184,50 zł od wniosku i na dzień dzisiejszy pozostają bez odpowiedzi co dalej. Nie mogą wycofać się z umowy pod groźbą kary w wysokości 1.000 zł – zgodnie z paragrafem 5 pkt. 6 umowy. Pisał o tym Dawid Herbut na facebooku pod koniec listopada ubiegłego roku.

 

Do tego samego programu na wniosek interpelacyjny ówczesnego Radnego Tadeusza Steli przystąpiła także Gmina Kalwaria Zebrzydowska jako beneficjent, która złożyła wnioski na założenie fotowoltaiki na budynkach użyteczności publicznej na terenie całej naszej gminy [link]. Koszt inwestycji dla Urzędu Gminy ma wynieść co najmniej 2.304.708,15 zł brutto (a w całej Gminie 4.307.982,18 zł brutto). Jednakże 19 czerwca 2018 r. Zarząd Województwa Małopolskiego odrzucił ze względów formalnych wniosek gminy Andrychów (która przewodziła klastrowi Andrychowska Energia Beskidu, w skład którego wchodzą gminy: Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska i Stryszów). 31 lipca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę gminy Andrychów i wnioski wróciły do rozpatrzenia (informacje o tym można przeczytać w BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego [link] – o co pytał Radny Wojewódzki Filip Kaczyński wraz z uzasadnieniem Urzędu [link]).

Powstaje pytanie, czemu w projekcie budżetu nie zagwarantowano kwoty w wysokości co najmniej 2,3 mln zł na realizację wkładu własnego Gminy, skoro wnioski zostały poprawione i istnieje ogromna szansa na ich realizacje? Każda taka ambitna i nowoczesna inicjatywa powoduje poprawę powietrza, zwiększa dbałość o środowisko, a także buduje świadomość ekologiczną i uczy jak chronić środowisko.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x