W dobie koronawirusa. Kolejna wideokonferencja z udziałem powiatowych służb

Podsumowanie działań zrealizowanych w okresie świątecznym było głównym tematem dyskusji podczas wczorajszej (15 kwietnia) wideokoferencji, w której tradycyjnie wzięli udział starosta Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, komendanci powiatowi policji i państwowej straży pożarnej, a także dyrektorzy szpitala powiatowego oraz Sanepidu.

Podsumowanie działań zrealizowanych w okresie świątecznym było głównym tematem dyskusji podczas wczorajszej (15 kwietnia) wideokoferencji, w której tradycyjnie wzięli udział starosta Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, komendanci powiatowi policji i państwowej straży pożarnej, a także dyrektorzy szpitala powiatowego oraz Sanepidu.

Dyrektor ZZOZ Barbara Bulanowska przekazała, iż w ostatnich dniach przesłano do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zapotrzebowanie na sprzęt, jaki szpitale mogą uzyskać w ramach tzw. „małopolskiej tarczy antykryzysowej”. B. Bulanowska po raz kolejny podziękowała wszystkim darczyńcom za przekazane na rzecz lecznicy produkty, w tym m.in. maseczki ochronne. Krystyna Kozik z wadowickiego Sanepidu podała aktualne dane epidemiologiczne dotyczące naszego powiatu. Liczba zakażonych na chwilę obecną nie uległa zmianie (10 osób, w tym jeden ozdrowieniec i jedna osoba zmarła. Jeden mieszkaniec naszego powiatu jest natomiast hospitalizowany w innym województwie). W dalszym ciągu w kwarantannie przebywa ponad 500 mieszkańców.

Zastępca komendanta powiatowego Policji mł. insp. Robert Michna podsumował najważniejsze działania Policji zrealizowane w okresie świątecznym. W kontrolowaniu mieszkańców objętych kwarantanną naszych funkcjonariuszy wspierali m.in. żołnierze oraz strażnicy miejscy. Teren powiatu był również monitorowany przy użyciu dronów. Komendant podkreślił, iż w świąteczny weekend nie zanotowano poważniejszych naruszeń rządowych zakazów dotyczących m.in. przemieszczania się czy zgromadzeń. Mieszkańcy bardzo odpowiedzialnie podeszli do aktualnych obostrzeń i pozostali w swoich domach.  W dalszym ciągu są przeprowadzane kontrole środków transportu zbiorowego pod kątem liczby przewożonych osób. Od jutra każdy z policjantów pełniący służbę będzie musiał poruszać się w maseczce zasłaniającej usta i nos. W ramach wzajemnej współpracy Starosta Eugeniusz Kurdas przekazał Policji pulę koniecznych środków ochronnych.

 
Jako ostatni zabrał głos komendant powiatowy PSP bryg. Paweł Kwarciak. Przekazał, iż w ubiegłym tygodniu zmieniono organizację pracy w bazie JRG Andrychów, gdzie swoją siedzibę mają strażacy zawodowi oraz zespoły ratownictwa medycznego. Oddzielono miejsca postojowe samochodów straży oraz karetek, dzięki temu nie ma możliwości kontaktu miedzy osobami, które udają się lub wracają z interwencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u którejś z osób pracujących w bazie JRG unikniemy sytuacji, że wyłączeni z pracy i objęci kwarantanną będą musieli być zarówno strażacy, jak i ratownicy medyczni.
Podsumowując spotkanie wicestarosta Beata Smolec podziękowała służbom za wzorową współpracę i wszystkie dotychczasowe działania, także te ponadstandardowe, które mają na celu ograniczyć rozwój epidemii w naszym powiecie.
Kolejną wideokonferencję zaplanowano na przyszłą środę (22 kwietnia).
 
foto i tekst: Starostwo Powiatowe w Wadowicach
0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x