Uroczystości upamiętniające Władysława Niemczynowskiego – założyciela kalwaryjskiego „Sokoła”, wielkiego społecznika

W niedzielę 19 września odbyły się uroczystości poświęcone uczczeniu pamięci zasłużonego dla miasta i gminy założyciela kalwaryjskiego gniazda Sokoła oraz wielkiego społecznika. Na budynku Kalwarianki dokonano odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy poświęconej Władysławowi Niemczynowskiemu, oraz uroczyście dokonano zmiany nazwy części ulicy Broniewskiego na Władysława Niemczynowskiego.

W samo południe pod kalwaryjskim magistratem sformował się pochód, który wyruszył pod budynek Kalwarianki, gdzie została wmurowana tablica pamiątkowa dla uczczenia Władysława Niemczynowskiego. Władysław Niemczynowski był zaangażowany w działalność społeczną w Kalwarii Zebrzydowskiej. Był Dyrektorem Szkoły Stolarskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, organizatorem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Pełnił również funkcję wiceburmistrza miasta, brał udział w tworzeniu Spółki Produkcyjnej Kalwaryjskich Stolarzy oraz był prezesem Międzykomunalnego Związku dla Popierania Kalwaryjskiego Wytwórstwa Meblowego i Drobnego Rzemiosła Wiejskiego. 

Przedstawienia życiorysu i dokonań Druha Władysława Niemczynowskiego na tle „Sokoła” w Kalwarii dokonał prof. dr hab. Andrzej Nowakowski. Następnie dokonano odsłonięcia tablicy w którym wzięli udział: Damiana Małeckiego Prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, Burmistrz Augustyn Ormanty, Piotr Janusiewicz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz prof. Andrzej Nowakowski. Podczas uroczystości Damian Małecki odznaczył prof. Andrzej Nowakowskiego „Zaszczytną Odznaką Sokolą” – najwyższym i najstarszym odznaczeniem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Burmistrz Augustyn Ormanty i Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewicz otrzymali z rąk Damiana Małeckiego pamiątkowe srebrne monety wybite przez NBP z okazji 150. lecia powstania „Sokoła” za propagowanie i wparcie dla Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Warto nadmienić, iż w najbliższym czasie przy Liceum Ogólnokształcącym w Kalwarii Zebrzydowskiej, zostanie reaktywowane gniazdo Sokoła, co zapowiedział Pan Piotr Janusiewicz.

Po poświęceniu tablicy i zaciągnięciu warty honorowej przez uczennice klasy wojskowej LO w Kalwarii Zebrzydowskiej, przemaszerowano na skrzyżowanie ul. Mickiewicza i Niemczynowskiego, gdzie po odczytaniu uchwały Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej przez Przewodniczącego Piotra Janusiewicza o zmianie ulicy, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy z jej nazwą. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Danuta Kawa – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, a także Przedstawiciele Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” z Sanoka, Andrychowa, Zakopanego.

Zapraszamy do odsłuchania laudacji, jaką wygłosił pro. Andrzej Nowakowski o druhu Władysławie Niemczynowskim.

 


Pierwsze gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” zostało założone 7 lutego 1867r. we Lwowie na wzór czeskiego „Sokoła”. W Kalwarii gniazdo „ Sokoła” założył w roku 1898 Władysław Niemczynowski, dyrektor Szkoły Stolarskiej, zarazem radny gminy kalwaryjskiej. W zorganizowaniu gniazda sokolego pomagali mieszkańcy miasteczka, którzy na wzór Wadowic pragnęli założyć organizację sokolą u siebie. Prezesem, a w niektórych okresach również naczelnikiem, gniazda „Sokoła” został Władysław Niemczynowski. W pierwszym roku istnienia „Sokoła” odnotowano w nim 32 członków, w 1925 – 135, w 1939 –  95. W 1912 roku w Kalwarii otwarto sokolnię, która znajdowała się przy obecnej ul. Jana Pawła II, w pobliżu Biblioteki Publicznej (dokładniej, było to miejsce położone między biblioteką a ochronką, gdzie dziś znajduje się parking). W 1926 podjęto plan rozbudowy obiektu, powiększając ją o salę widowiskową i salę do ćwiczeń. Budynek „Sokoła” odegrał dużą rolę w życiu kulturalnym naszego miasta – odbywały się tu odczyty, pokazy, koncerty ,występy taneczne, spotkania świąteczne, loterie, a na jego placu organizowano festyny. Przede wszystkim jednak wystawiano przedstawienia teatralne. Zygfryd Reiner, Piotr Morawski, Maksymilian Bucki, Stanisław Ćwięk, Stanisław Ćwikło, Stefan Filek, Irena Góral, Jadwiga Kłącz, Władysław Krawczyszyn, Jan Malina, Władysław Marek, Jerzy Mikołajek, Edward Mroczek, Marianna i Terasa Pawłowskie, Władysław Pawłowski, Krystyna Rodańska, Jan Kłącz, Władysław Kolasa – to niektóre z osób angażujących się w organizację spektakli. [fragment art. z promocji książki prof. Andrzeja Nowakowskiego „Tradycje ruchu sokolskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 1898-1964 na tle dziejów miasta” opublikowanego na stronie internetowej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej]

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x