Ukazał się 32 numer Nihil Novi – magazynu literacko-artystycznego

Niedawno ukazał się najnowszym, już 32 numer magazynu literacko0artystycznego „Nihil Novi”. Tematem przewodnim zimowego wydania magazynu jest postać Mikołaja Zebrzydowskiego, który jeszcze w tym roku ma doczekać się pomnika na kalwaryjskim rynku oraz postać twórcy owego pomnika – prof. Karola Badyny.

Niedawno ukazał się najnowszym, już 32 numer magazynu literacko-artystycznego „Nihil Novi”. Tematem przewodnim zimowego wydania magazynu jest postać Mikołaja Zebrzydowskiego, który jeszcze w tym roku ma doczekać się pomnika na kalwaryjskim rynku oraz postać twórcy owego pomnika – prof. Karola Badyny.

W numerze znajdziemy także jak zwykle wiersze, prozę oraz recenzje i felietony, które nie zachowują tzw. „poprawności politycznej”. Numer jest bogato ilustrowany realizacjami pomników wykonanych przez prof. Badynę (Leszka Kołakowskiego, Karola Estreichera, Danuty Siedzikówny „Inki”, Józefa Piłsudskiego z córkami), z którym przeprowadzono wywiad pod tytułem „Nie ma niekontrowersyjnych pomników”. W numerze znajdziemy utwory: Jerzego Utkina, Henryka Rejmera, Pawła Kuszczyński, Wojciecha Kawińskiego, Tadeusza Lira-Śliwy, Marka Słomiaka, Krzysztofa Budziakowskiego, Edmunda Pietryka, Ryszarda Kowryga, Andrzeja Puki, Sobka Odrowąża, Weroniki Chyczyńskiej, Jerzego Stasiewicza, Stanisława Swena Czachorowskiego oraz prozę: Emila Bieli, Herberta Oleschko, Elżbiety Stankiewicz-Daleszyńskiej, Alicji M. Kubiaka, Marka M. Kielgrzymskiego.

Oczywiście w numerze znajdziemy także wspomnienia wybitnych postaci oraz felietony Stanisława Chyczyńskiego, Kazimierz Wiśniaka Ryszarda Kowrygo i Jarosław T. Leszczyński.

Zachęcamy do zapoznania się z magazynem.

Po raz pierwszy „Nihil Novi” ukazało się w listopadzie 1994, jako miesięcznik. Nazwę wymyśliła Iwona Madej, a koncepcję periodyku wypracował redaktor naczelny Stanisław Chyczyński. Do czerwca 1996 czasopismo ukazywało się regularnie, jako miesięcznik, pod egidą Ośrodka Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej. Później częstotliwość edycji obniżała się sukcesywnie. Zimą 2002/2003 wydano numer specjalny (21), upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Polskiej Jerozolimie, sponsorowany przez kalwaryjski Urząd Miasta i Gminy. W 2004 Ośrodek Kultury w Kalwarii zrezygnował z wydawania „Nihil Novi” i zrzekł się wszelkich praw do tegoż tytułu. Od tego momentu kalwaryjskie czasopismo stało się nieregularnikiem, redagowanym nadal przez Stanisława Chyczyńskiego, kosztem jego domowego budżetu i dzięki prywatnym darczyńcom. Pismo stało się „inicjatywą żebraczą”. Wiosną 2009 ukazał się nr 23, pt. „Appendix”, który był zwiastunem powrotu do regularnego wydawania czasopisma – przynajmniej raz w roku. Jesienią 2011 wyszedł jubileuszowy numer specjalny (25), pt. „Wojciech Weiss dzisiaj”, częściowo sponsorowany przez UMiG w Kalwarii. Od tego momentu kolejne numery przeważnie realizowano jako wydania specjalne, poświęcone różnym artystom (np. Bronisław ChromyKazimierz Wiśniak, Wojciech Kurdziel). Od 2009 (nr 23) krakowski artysta Kazimierz Wiśniak przystąpił do stałej współpracy z „Nihil Novi”, ozdabiając jego łamy swoimi rysunkami. (Wikipedia)

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x