Niedawno ukazał się najnowszym, już 32 numer magazynu literacko-artystycznego „Nihil Novi”. Tematem przewodnim zimowego wydania magazynu jest postać Mikołaja Zebrzydowskiego, który jeszcze w tym roku ma doczekać się pomnika na kalwaryjskim rynku oraz postać twórcy owego pomnika – prof. Karola Badyny.
W numerze znajdziemy także jak zwykle wiersze, prozę oraz recenzje i felietony, które nie zachowują tzw. „poprawności politycznej”. Numer jest bogato ilustrowany realizacjami pomników wykonanych przez prof. Badynę (Leszka Kołakowskiego, Karola Estreichera, Danuty Siedzikówny „Inki”, Józefa Piłsudskiego z córkami), z którym przeprowadzono wywiad pod tytułem „Nie ma niekontrowersyjnych pomników”. W numerze znajdziemy utwory: Jerzego Utkina, Henryka Rejmera, Pawła Kuszczyński, Wojciecha Kawińskiego, Tadeusza Lira-Śliwy, Marka Słomiaka, Krzysztofa Budziakowskiego, Edmunda Pietryka, Ryszarda Kowryga, Andrzeja Puki, Sobka Odrowąża, Weroniki Chyczyńskiej, Jerzego Stasiewicza, Stanisława Swena Czachorowskiego oraz prozę: Emila Bieli, Herberta Oleschko, Elżbiety Stankiewicz-Daleszyńskiej, Alicji M. Kubiaka, Marka M. Kielgrzymskiego.
Oczywiście w numerze znajdziemy także wspomnienia wybitnych postaci oraz felietony Stanisława Chyczyńskiego, Kazimierz Wiśniaka Ryszarda Kowrygo i Jarosław T. Leszczyński.
Zachęcamy do zapoznania się z magazynem.
Po raz pierwszy „Nihil Novi” ukazało się w listopadzie 1994, jako miesięcznik. Nazwę wymyśliła Iwona Madej, a koncepcję periodyku wypracował redaktor naczelny Stanisław Chyczyński. Do czerwca 1996 czasopismo ukazywało się regularnie, jako miesięcznik, pod egidą Ośrodka Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej. Później częstotliwość edycji obniżała się sukcesywnie. Zimą 2002/2003 wydano numer specjalny (21), upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Polskiej Jerozolimie, sponsorowany przez kalwaryjski Urząd Miasta i Gminy. W 2004 Ośrodek Kultury w Kalwarii zrezygnował z wydawania „Nihil Novi” i zrzekł się wszelkich praw do tegoż tytułu. Od tego momentu kalwaryjskie czasopismo stało się nieregularnikiem, redagowanym nadal przez Stanisława Chyczyńskiego, kosztem jego domowego budżetu i dzięki prywatnym darczyńcom. Pismo stało się „inicjatywą żebraczą”. Wiosną 2009 ukazał się nr 23, pt. „Appendix”, który był zwiastunem powrotu do regularnego wydawania czasopisma – przynajmniej raz w roku. Jesienią 2011 wyszedł jubileuszowy numer specjalny (25), pt. „Wojciech Weiss dzisiaj”, częściowo sponsorowany przez UMiG w Kalwarii. Od tego momentu kolejne numery przeważnie realizowano jako wydania specjalne, poświęcone różnym artystom (np. Bronisław Chromy, Kazimierz Wiśniak, Wojciech Kurdziel). Od 2009 (nr 23) krakowski artysta Kazimierz Wiśniak przystąpił do stałej współpracy z „Nihil Novi”, ozdabiając jego łamy swoimi rysunkami. (Wikipedia)
About Author
You may also like
-
Kolejne dofinansowanie dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska! Przedszkola w Kalwarii i Barwałdzie Średnim zyskają dzięki projektowi „Dwujęzyczny Maluch”
-
Poseł Mariusz Krystian poruszył w sejmie sprawę przeniesienia nocnej i świątecznej opieki medycznej z Kalwarii do Brzeźnicy
-
Policjanci zatrzymali 32-letniego mieszkańca Kalwarii Zebrzydowskiej, prowadził auto pod wpływem narkotyków
-
Książę Enrique de Villamor z wizytą w Gminie Kalwaria Zebrzydowska
-
Trwają poszukiwania śmieciarza który porzucił części samochodowe w Zarzycach Wielkich
-
Kustosz sanktuarium: Musimy uczynić wszystko, abyśmy byli obrońcami życia!
-
Dotacja na zakup kompostowników dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska
-
Nowe oświetlenie na boisku WKS Żarek Barwałd Górny
-
Pamiętniki Adama i Ewy w kalwaryjskiej Bibliotece