Trwają prace w Barwałdzie Średnim na linii kolejowej 117, ale nie tylko tam

Jeszcze w tym roku pojedziemy szybciej i sprawniej pociągiem na trasie Kalwaria Zebrzydowską Lanckorona – Bielsko Biała. Lepsze podróże, to planowane efekty m.in. budowy mijanki w Barwałdzie Średnim. Ruszył kolejny etap prac. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 129 mln zł, finansowanego z RPO Województwa Małopolskiego.

W marcu, rozpoczęły się kolejne prace przy budowie mijanki w Barwałdzie Średnim. Budowany jest tor i drugi peron przystanku. W zakresie robót jest również montaż rozjazdów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Między Wadowicami a Andrychowem kontynuowane są ostatnie prace. W Inwałdzie, montowane są m.in. urządzenia sterowania ruchem kolejowym na czterech przejazdach kolejowo-drogowych. Prowadzona jest także budowa odwodnienia. Na peronie stacji Andrychów wykonawca uzupełnia również elementy małej architektury.

Efektem zrealizowanego pierwszego etapu robót przy budowie mijanki w Barwałdzie Średnim jest lepszy dostęp do kolei. Mieszkańcy zyskali przystanek w dogodniejszej lokalizacji. Podróżni od ubiegłego roku korzystają już z pierwszego peronu. W budowie jest drugi peron. Montaż wiat, ławek i tablic informacyjnych oraz oznakowania zapewni komfort obsługi pasażerów. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, dostęp do pociągów ułatwią pochylnie oraz system ścieżek dotykowych.

Mijanka – korzystne rozwiązanie na jednotorowej trasie

Mijanka w Barwałdzie Średnim, czyli dodatkowy tor o długości blisko 1 km stworzy warunki do mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii – przewoźnicy zyskają możliwość do uruchamiania dodatkowych połączeń z Krakowa na Podbeskidzie.

Kolej dostępniejsza i atrakcyjniejsza

Zwiększenie dostępności i zapewnienie lepszych podróży z Małopolski na Podbeskidzie, to cel inwestycji PLK na linii Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała (nr 117).

W II połowie bieżącego roku, po zakończeniu wszystkich prac planowane są krótsze o kilkanaście minut podróże z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona do Wadowic i Andrychowa. Na odcinku Wadowice – Andrychów zwiększy się prędkość pociągów z 40 do 80 km/h.

Zapewni to przebudowany w ubiegłym roku odcinek 12 km torów wraz z siecią trakcyjną, blisko 30 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych oraz kontynuowane obecnie prace. Podróże regionalne oraz dalekobieżne z Małopolski na Śląsk będą sprawniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Efektem wcześniejszych prac między Wadowicami a Andrychowem są również zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Barwałdzie Średnim oraz nowy przystanek Wadowice Osiedle Podhalanin. Nowe obiekty zapewniają lepszy dostęp do kolei i komfort obsługi podróżnych.

Prace prowadzone są w ramach projektu za 129 mln zł : „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – granica województwa” (Etap I). Zakończenie projektu zaplanowano na koniec bieżącego roku.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x