Teologia Maryjna w wystroju Kościoła Wniebowzięcia NMP – zapis wykładu

23 czerwca w kościele Grobu Matki Bożej na Dróżkach Kalwaryjskich miał miejsce wykład o. dra Cypriana Moryca OFM pod tytułem „Teologia Maryjna w wystroju kościoła Wniebowzięcia NMP w Brodach”. Spotkanie zorganizowała Fundacja Dziedzictwo w ramach projektu pt. „Skarby Ziemi Wadowickiej”, współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach.
    
Kościół Grobu NMP jest jednym z obiektów Manierystycznego Zespołu Architektonicznego i Krajobrazowego oraz  Parku Pielgrzymkowego, który w 1999 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Początkowo z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego wybudowano małą kaplicę w kształcie grobowca, którą rozbudował Jan Zebrzydowski do rozmiarów obecnej, dwupoziomowej świątyni. Głównym elementem kościoła jest cenotaf, w którym została umieszczona figura Matki Bożej Zaśniętej.

Patronat nad projektem objęli;

Kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

o. Gracjan Kubica

Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Brodach

o. Izydor Wróbel

Warto zaznaczyć, że ten projekt jest już kolejnym przedsięwzięciem, w ramach którego podniesiona została tematyka nawiązująca do historii Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Poprzez organizację spotkań tematycznych, corocznie od roku 2015 naszym odbiorcom, w różnej ciekawej formie przekazujemy wiedzę o lokalnym dziedzictwie, zachęcając do jej zgłębiania i propagowania. W latach 2016- 2022 Fundacja Dziedzictwo realizuje spotkania, podczas których uczestnicy zapoznają się piękną i ciekawą historią – opowiadaliśmy o dziejach miast i Ziemi Wadowickiej. Tematyka takich spotkań jak ,, Kalwaria Zebrzydowska – czas powstania miasta”, czy ,,Żony, matki, córki – Fundatorki Kalwarii Zebrzydowskiej” oraz wielu kolejnych wzbudziła duże zainteresowanie. Dlatego, do tak prezentowanej historii – nie tylko lokalnej – nawiązują inne kolejne przedsięwzięcia, kontynuowane w następnych latach, a także w roku bieżącym. Dzięki współpracy z wybitymi znawcami przedmiotowej tematyki, wykładowcami uniwersytetów krakowskich oraz patronatom zacnych osób, ważnych dla świata nauki i kultury zapewniamy wysoki poziom prezentowanej wiedzy, podany w sposób bardzo przystępny dla odbiorcy. Spotkanie prowadziła Prezes Fundacji Pani Halina Cimer.

 
 

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x