Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach

Zuchy i harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej z radością świętowali Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2024 r. w wielu miejscach. Udział w uroczystościach harcerzy miał miejsce w wielu miejscowościach na terenie powiatu wadowickiego, oświęcimskiego i suskiego.

Hufiec Ziemi Wadowickiej Związku Harcerstwa Polskiego to jedna z największych organizacji pozarządowych działających w okolicy, zrzeszający zuchów i harcerzy z trzech powiatów – Powiatu Wadowickiego (Wadowice, Chocznia, Wysoka, Stanisław Dolny, Frydrychowice, Brzeźnica, Mucharz, Kalwaria Zebrzydowska, Brody, Klecza Dolna), Powiatu Oświęcimskiego (Zator i Przeciszów) oraz Powiatu Suskiego (Sucha Beskidzka, Maków Podhalański, Palcza, Kurów, Stryszawa).
Zuchy i harcerze zrzeszeni są w 40 podstawowych jednostkach organizacyjnych – gromadach zuchowych, drużynach harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych.

Harcerstwo kładzie duży nacisk na wychowanie młodych ludzi i wspieranie ich w rozwijaniu swoich pasji. Wszyscy dobrze znają sprawności harcerskie, czyli nasze „odznaki”, które są potwierdzeniem zdobytych umiejętności.

Listopad to czas, kiedy w gromadach i drużynach szczególnie podkreśla się wychowanie patriotyczne. Zwraca się uwagę na lokalną historię i tradycję oraz szacunek do ojczyzny. Zuchy i harcerze podczas swoich cotygodniowych zbiórek przygotowują się do obchodów Święta Niepodległości, wykonując kokardy narodowe, które rozdawane są innym uczestnikom obchodów oraz ćwicząc musztrę harcerską, by godnie i z należytym szacunkiem pełnić wartę przy miejscach pamięci.

Niektóre drużyny zajęły się przygotowaniem i posprzątaniem miejsc pamięci przed uroczystościami. Harcerze z Zatora posprzątali pomnik znajdujący się na zatorskim rynku. „Pomnik Poległych i zaginionych w czasie II wojny światowej…” za porozumieniem z Burmistrzem Zatora harcerze odnowili wiosną 2023 roku i od tego czasu regularnie czyszczą tablicę i dbają o porządek w tym miejscu.

Zuchy i harcerze z Frydrychowic objęli opiekę nad jedynym miejscem pamięci z czasów II wojny światowej w swojej miejscowości w 2018 roku. Od tego czasu regularnie dbają o miejsce pamięci na Szwarcowiźnie we Frydrychowicach. W tym roku harcerze odnowili również grób państwa Jesionków na cmentarzu parafialnym. Miejsce spoczynku pani Emilii i Ludwika – dwójki nauczycieli mieszkających i uczących we Frydrychowicach. Pani Emilia była nauczycielką, która w czasie okupacji potajemnie uczyła dzieci zakazanych przedmiotów – języka polskiego, geografii i historii. Pan Ludwik był kierownikiem nieistniejącej już dziś Szkoły Podstawowej nr 1 we Frydrychowicach.

Dzięki takim inicjatywom dzieci i młodzież nie tylko dba o pamięć historyczną, ale także uczy się odpowiedzialności i szacunku do przeszłości. To piękne przykłady, jak małe działania mogą mieć wielkie znaczenie dla lokalnej społeczności i historii.

Świętowanie Dnia Niepodległości przez zuchów i harcerzy to nie tylko okazja do radosnego manifestowania patriotyzmu, ale także ważny element wychowania młodego pokolenia. Poprzez takie działania młodzież uczy się wartości, które będą im towarzyszyć przez całe życie – szacunku do historii, odpowiedzialności społecznej oraz współpracy. Te doświadczenia pomagają w budowaniu silnych, świadomych obywateli, którzy są gotowi do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym kraju.

W tym roku reprezentacje zuchów i harcerzy wzięli udział w lokalnych obchodach 106. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości:

Powiat Wadowicki:

  • Wadowicach (6 Szczep Harcerski „Miodnia” z Wadowic i Drużyna Reprezentacyjna)
  • Frydrychowice (5 Szczep Harcerski „Środowisko”)
  • Kalwaria Zebrzydowska (3 Szczep Harcerski „Cedron”)
  • Brzeźnica (17 GZ „Dzielne Lwy” i 51 DH „Wędrownicy”)
  • Klecza Dolna (13 GZ „Zuch Misie”)
  • Wysoka (1 Szczep Harcerski „Kraina Łagodności”)
  • Stanisław Dolny – Kępki (1 Szczep Harcerski „Kraina Łagodności”)
  • Mucharz (130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza”)

Powiat Oświęcimski:

  • Zator (4 Szczep Harcerski „Kontynent”)

Powiat Suski:

  • Sucha Beskidzka (2 Szczep Harcerski „Horyzont”)
  • Stryszów (2 Szczep Harcerski „Horyzont”)
  • Budzów (2 Szczep Harcerski „Horyzont”)
  • Maków Podhalański (2 Szczep Harcerski „Horyzont”)

Radosny patriotyzm to forma wyrażania miłości do ojczyzny, która łączy w sobie dumę narodową z radością i pozytywnymi emocjami. Jest to podejście, które zachęca do celebrowania historii i tradycji w sposób otwarty i pełen entuzjazmu, co sprzyja budowaniu pozytywnej tożsamości narodowej. Dzięki temu młodzi ludzie uczą się, że patriotyzm nie musi być związany jedynie z powagą i obowiązkiem, ale może być również źródłem radości i inspiracji do działania na rzecz wspólnego dobra.

 

harcmistrz Adam Świetlik

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x