Święcenia Biskupie ks. Roberta Chrząszcza – kapłana pochodzącego z Kalwarii Zebrzydowskiej

W sobotę 6 lutego w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie obyły się święcenia biskupie ks. Roberta Chrząszcza. – Nie bójmy się. Otwórzmy drzwi Chrystusowi! – mówił nowy biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

Na początku Mszy św. przewodniczący jej abp Marek Jędraszewski powitał wszystkich dostojnych gości – przedstawicieli polskiego episkopatu, reprezentantów władz państwowych a także mamę biskupa nominata i jego najbliższą rodzinę.

Po liturgii Słowa rozpoczął się obrzęd święceń biskupich. Jednym z towarzyszących biskupowi nominatowi kapłanów był ks. prałat Kazimierz Wyrwa, który przedstawił kandydata do święceń głównemu konsekratorowi. Następnie kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Grzegorz Kotala odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski podkreślił duchową więź między ks. Robertem Chrząszczem a św. Janem Pawłem II. Obaj urodzili się w Wadowicach, a ich kapłańskie powołanie dojrzewało „w cieple spojrzenia Matki Bożej Kalwaryjskiej i w modlitewnym trudzie zdążania Dróżkami Pana Jezusa i Matki Najświętszej”. Metropolita krakowski zwrócił też uwagę na herb nowego biskupa, w którym znalazł się wizerunek Chrystusa łączący wyobrażenia Zbawiciela z monumentalnej statuy na szczycie góry Corcovado oraz Miłosiernego z wizji św. Siostry Faustyny. Nowo konsekrowany biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej swój herb opatrzył zawołaniem Christo portas aperite – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” wyjętymi z homilii Mszy św. inaugurującej pontyfikat św. Jana Pawła II. Na obydwóch szczytach herbu widnieją: złocista gwiazda i biała lilia jako symbole Matki Najświętszej i św. Józefa. – To z pomocą Rodziców Jezusa i za Ich przemożnym wstawiennictwem Ksiądz Biskup pragnie pełnić swoje podwójne zadanie: włączać się w głoszenie Ewangelii przez Apostołów i ich następców, podejmując wołanie św. Jana Pawła Wielkiego, aby świat, troszcząc się o autentyczne dobro każdego człowieka, otworzył się na Chrystusa, oraz być przedłużeniem głosu samego Chrystusa, który przed wiekami zwracał się do świata ze słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych” – mówił abp Marek Jędraszewski.

Zwracając się bezpośrednio do bp. Roberta Chrząszcza metropolita krakowski mówił: – Gorąco modlimy się dzisiaj, aby współczesny świat, który na własne nieszczęście i zgubę pragnie żyć tak, jakby Boga nie było, usłyszał Twój mocny głos: Christo portas aperite – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, aby każdy człowiek, otwierając się na Chrystusa, mógł znaleźć sens swego życia, nie dając się ogarnąć zwątpieniu, niejednokrotnie zamieniającemu się w rozpacz.

Abp Marek Jędraszewski wyraził nadzieję, że dzięki pasterskiej posłudze bp. Roberta Chrząszcza, jego „pochylaniu się nad drugim człowiekiem, tak często osamotnionym, opuszczonym i zagubionym”, ludzie powierzeni jego trosce odkryją drogę do Boga i w Nim znajdą ukojenie i pokój. – Na koniec modlimy się serdecznie, aby Twoje słowa i czyny były dla Kościoła i dla świata prawdziwym błogosławieństwem, a Tobie przynosiły codzienną radość, pogłębianą wskazaniem, jakie swoim uczniom pozostawił Pan Jezus: „Gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: «Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać»” – zakończył metropolita krakowski.

Po homilii biskup elekt złożył przyrzeczenia przed głównym szafarzem święceń. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpił najważniejszy moment liturgii święceń –  abp Marek Jędraszewski, jako główny konsekrator, nałożył na biskupa nominata ręce, następnie uczynili to współkonsekratorzy – kard. Stanisław Dziwisz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pozostali biskupi. Nad głową elekta otworzono księgę Ewangelii i wygłoszono modlitwę święceń. Głowę biskupa nominata namaszczono krzyżmem, wręczono mu księgę Ewangelii, na palec nałożono pierścień, na głowę mitrę i wręczono pastorał. Abp Marek Jędraszewski zaprosił nowo wyświęconego, aby zasiadł jako pierwszy wśród biskupów koncelebrujących. Następnie bp Robert Chrząszcz otrzymał znak pokoju od wszystkich biskupów.

Po liturgii Eucharystycznej, w czasie śpiewu uroczystego Te Deum laudamus, nowo wyświęcony biskup udzielił wszystkim zebranym w sanktuarium św. Jana Pawła II pasterskiego błogosławieństwa.

Przed zakończeniem uroczystości słowa pozdrowienia do zebranych skierował abp Salvatore Pennacchio. – Drogi biskupie Robercie! Wnosisz w tutejszy Kościół szczególne bogactwo – jest nim twoje doświadczenie misyjne w Kościele w Brazylii. Niech prowadzi cię po biskupich drogach w Krakowie św. Jan Paweł II, którego chcesz naśladować w otwieraniu drzwi Chrystusowi – mówił nuncjusz apostolski w Polsce. List gratulacyjny od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego odczytał ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik episkopatu. „Życzę Waszej Ekscelencji, aby pełnił Ksiądz Biskup swoje posługiwanie w Archidiecezji Krakowskiej jako nauczyciel wiary, który codziennie słyszy Chrystusowe wezwanie, skierowane najpierw do siebie – „wypłyń na głębię!”. Niech kapłańska służba będzie przepełniona miłością oblubieńczą, na wzór tej, którą Chrystus umiłował swój Kościół. Niech wreszcie pomoc biskupowi diecezjalnemu w przewodzeniu wspólnocie Ludu Bożego, będzie pełna rady i męstwa, mądrości i roztropności, miłości i ofiary” – napisał abp Stanisław Gądecki. Gratulacje przekazał także prezydent RP Andrzej Duda – list odczytał Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Na zakończenie podziękowania do wszystkich uczestników liturgii skierował bp Robert Chrząszcz. Po portugalsku zwrócił się także do łączących się online z Krakowem Brazylijczyków, wśród których posługiwał przez ostatnie 15 lat. – Christo portas aperite – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Chciałbym, aby te słowa prowadziły nas w tych niełatwych czasach, w których powstaje wiele pytań bez odpowiedzi. (…) Sercem wypełnionym wdzięcznością pragnę prosić Boga za was i za siebie słowami z dzisiejszego czytania z Listu do Hebrajczyków: „Bóg niech nas uzdolni do wszelkiego dobra, byśmy pełnili Jego wolę; niech sprawi w nas, co miłe w Jego oczach”. Nie bójmy się. Otwórzmy drzwi Chrystusowi! – mówił nowy biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

W uroczystości wzięli udział pochodzący z Archidiecezji Krakowskiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup polowy Józef Guzdek, biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny a także bp Zdzisław Błaszczyk, kolega rocznikowy bp. Chrząszcza a obecnie biskup pomocniczy archidiecezji Rio de Janeiro. Biskupów metropolii krakowskiej reprezentowali ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż z biskupami pomocniczymi Arturem Ważnym i Wiesławem Lechowiczem, ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski i biskup pomocniczy Marian Florczyk, a także biskup pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger oraz biskupi pomocniczy krakowscy – Damian Muskus OFM, Janusz Mastalski i Jan Zając. Na uroczystości obecne były także władze Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Kapituła Metropolitalna Wawelska, przedstawiciele prezbiterium Archidiecezji Krakowskiej, reprezentanci zakonów z terenu metropolii krakowskiej, rodzina i przyjaciele, rodacy z Kalwarii Zebrzydowskiej, wierni z parafii, w których jako wikariusz posługiwał bp Robert Chrząszcz.

Uroczystość była transmitowana przez TVP3, Telewizję Trwam i Radio Kraków.

Ks. Robert Chrząszcz urodził się 7 października 1969 r. w Wadowicach, w rodzinie Zofii i Władysława. Jego rodzinną parafią jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie ukończył Niższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów. W 1988 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 14 maja 1994 r., w Katedrze na Wawelu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem najpierw w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju, a od 1999 r. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

W 2005 r. ks. Robert Chrząszcz rozpoczął pracę misyjną w Brazylii. Posługiwał m.in. wśród ubogich mieszkańców faveli w parafii św. Łucji w Archidiecezji Rio de Janeiro, gdzie wybudował parafialny kościół. Organizowane przez Padre Roberto nabożeństwa Drogi krzyżowej czy misterium Męki Pańskiej gromadziły po kilka tysięcy osób. Kapłańską posługą i zaangażowaniem zyskał szacunek tamtejszych mieszkańców, bez względu na wyznanie. Na brazylijskiej ziemi szerzył kult Matki Bożej Kalwaryjskiej, której zawdzięcza swoje kapłańskie powołanie.

Od 2014 r. ks. Robert Chrząszcz był wikariuszem biskupim w Archidiecezji Rio de Janeiro oraz pełnił funkcję odpowiedzialnego za służbę liturgiczną. 11 listopada 2020 r. papież Franciszek powołał go na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

tekst i foto: diecezja.pl

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x