fot. Artur Tokarski

Tron papieski Jana Pawła II trafił na OLX

Na portalu ogłoszeniowym OLX można przeczytać takie ogłoszenie: „Sprzedam tron Świętego Jana Pawła II, mojego autorstwa. Jako stolarz w 2002 roku współprodukowałem kilka tronów z okazji ostatniej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski i Kalwarii Zebrzydowskiej, na zlecenie klasztoru. Tron został wykonany według ówczesnego modelu watykańskiego z drewna bukowego. W 2006 roku miałem również zaszczyt wykonać tron dla Papieża Benedykta XVI.

 

Jak twierdzi wykonawca tronu Pan Jan Tokarski jest to 1 z 4 zamówionych u niego w 2002 roku przez o. Bernardynów tronów. Tron ten otrzymał z powrotem jako pamiątkę tego zlecenia. Przez 21 lat fotel ten przebywał w salonie rzemieślnika i nigdy nie był używany przez domowników, jednakże z związku upływem lat nosi drobne ślady ich obecności. Tapicerkę do tronu wykonał Sławomir Płaczek.

Starsi mieszkańcy Kalwarii zapewne pamiętają nie tylko wizyty Jana Pawła II w naszym mieście, ale także wielkie fotokopie tronów papieskich witających w ongiś czynnym i sławiącym kalwaryjskie stolarstwo „Okrąglaku”. Zaraz na wejściu przed salą balową widzieć można było chyba obecnie najsłynniejsze dzieła rzemieślników. Dziś, jedynie stukot odpadających tynków słychać w gwarnym niegdyś miejscu zbudowanym „ku pożytkowi rzemiosła miasta i wsi…”. A przecie tam właśnie zamiast fotokopii stać może tron Jana Pawła II ręką kalwaryjskiego stolarza uczyniony. Jednakże mimo uporu Burmistrza Ormantego, który od lat chciałby stworzyć w nim muzeum, raczej nadal nic w owym budynku nie powstanie.

Pozostałe trzy trony znajdują się w rękach OO. Bernardynów (dwa w kalwaryjski sanktuarium, a trzeci w Muzeum Bernardyńskim w Leżajsku). Jak napisał w „Kalwaryjskim Alfabecie” Piotr Moskała, wszystkie trony papieskie kalwaryjscy rzemieślnicy wykonali na własny koszt.* 

Osobiście uważam, że ów tron powinien jednak pozostać w Kalwarii jednak nie tylko na pamiątkę i jako relikwia po Janie Pawle II, ale jako żywy dowód piękna sztuki stolarskiej, dowód, że prawdziwi artyści nadal żyją w tym mieście. Jego miejsce zamiast na OLX winno być w Muzeum poświęconym historii miasta i rzemiosła. Jednakże, jako że Cech Rzemiosł Różnych nie posiada takowego, ani raczej nie jest zainteresowany jego powstaniem, choćby zapuszczonym obecnie okrąglaku, to może Rajcy Miejscy znaleźliby środki na zakup żywej historii i tymczasowo umieszczenie go w zbiorach Centrum Kultury, lub choćby na sali sesyjnej Rady Miejskiej, gdzie niejednokrotnie goszczą znamienici przedstawiciele innych miast. Wszak cena owego tronu to tylko promil pieniędzy, jakie gmina wydaje choćby na inwestycje sportowe, a ślady rzemiosła i historii miasta powinny nie tylko w Sanktuarium Kalwaryjskim być zachowane.

Andrzej Famielec

* Piotr Moskała, Kalwaryjski Alfabet, Brody 2018, s. 58 – parz hasło fotel papieski.

Link do OLX: https://www.olx.pl/d/oferta/tron-papieza-jana-pawla-ii-prawdziwy-CID4042-IDU411G.html

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x