Stan bobrostanu jest za dobry – czy tylko może nam pomóc odszkodowanie?

Koń jaki jest każdy widzi – pisał w pierwszej polskiej encyklopedii Benedykt Chmielowski. Niestety jaki jest bóbr dowiedzieć się jest zdecydowanie trudno, bo zamiast jego samego, to można co najwyżej zauważyć jego działalność. Dla większości bóbr kojarzy się jedynie z polowaniem na sadło i ujmującą sceną gdy Jagienka poluje na bobra (a szczególnie gdy go wyławia), którego sadło ma uleczyć rannego Maćka z Bogdańca. Widzimy tamy, pościnane i obgryzione drzewa owocowe, które są bobrzym przysmakiem. Bobry niestety nasilają od kilku lat swoją działalność, także niestety szkody czasami liczone są w tysiącach złotych, a nie mają naturalnego wroga, który utrzymywałby ich populację w ryzach. Szczególnie wiedzą o tym mieszkańcy gminy mieszkający nad Cedronem, Kleczanką czy w Leńczach. 

https://youtu.be/TfhJvKFc2E0?t=2766

W obecnej chwili to nie człowiek rządzi bobrem, a bober człowiekiem. Jeden dorosły osobnik w ciągu roku może ściąć nawet 200 dużych drzew. Bóbr europejski jest największym gryzoniem w Eurazji. masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Może być niebezpieczny dla człowieka, gdyż sprowokowany bez problemu może dotkliwie pogryźć. Znany jest w Polsce przypadek wykrwawienia się na śmierć dorosłego człowieka, gdy bóbr przegryzł mu tętnicę udową. Teoretycznie od 2016 roku można polować na bobry (gdyż są pod częściową ochroną), ale patrząc na liczbę dzików maszerujących i radośnie chrumkających nie tylko po wioskach i w centrum Kalwarii Zebrzydowskiej, nie ma co liczyć na znaczący spadek liczby bobrów. 

Co na to wszystko Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska?

10 listopada 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie podpisał zarządzenie zezwalające na zmniejszenie liczebności populacji bobra europejskiego w Małopolsce. Obowiązujące przez 3 lata zezwolenie nie wpłynęła niestety na nasz bobrostan. 3 września br. Krakowski RDOŚ wydał ” Zarządzanie populacjami gatunków chronionych powodujących szkody — stosowanie materiałów zabezpieczających przed szkodami: zakup siatki i pastuchów elektrycznych” w którym możemy przeczytać: 

W zakresie działań związanych z ograniczeniem szkód wyrządzanych przez bobry, zostaną one skoncentrowane na sadach, szkółkach leśnych oraz szkółkach drzewek i krzewów owocowych, użytkach rolnych, lasach i innych, zlokalizowanych na terenie całego województwa małopolskiego, a także na stawach hodowlanych zlokalizowanych w większości w zachodniej części województwa małopolskiego, gdzie szkody związane z działalnością bobrów są wyjątkowo duże i długotrwałe.

Niestety nie będzie to chyba pomocne w naszej gminie. Pozostaje zatem jedynie starać się o odszkodowanie za pośrednictwem RDOŚ poprzez stronę internetową możemy poznać wymagane dokumenty: Szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową [link] oraz pobrać odpowiedni dokument WNIOSEK bobry [link].

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x