Spektakl Kilim

Spektakl krakowskiego Teatru Entr’Acte „Kilim”, inspirowany twórczością Emila Zegadłowicza, będzie towarzyszył konferencji naukowej poświęconej górzeńskiemu artyście. Spektakl zostanie wystawiony w drugim dniu konferencji. Wstęp na spektakl jest bezpłatny, darmowe wejściówki można odebrać w sekretariacie WCK.

W czwartkowy wieczór 13 kwietnia o godzinie 19.30, w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury wystąpią artyści z krakowskiego Teatru Entr’Acte, którzy zaprezentują spektakl „Kilim”, inspirowany m.in. balladami Emila Zegadłowicza. Teatr od kilku lat przygotowuje spektakle, w których sięga do bogatej twórczości „Pana na Gorzeniu”. Podczas konferencji w Suchej Beskidzkiej w 2017 r. aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Emilowe Podsiepki”.

Teatr, który został założony w 1993 r. r przez Krzysztofa Błońskiego i Janinę Błońską na ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej (dzisiaj Uniwersytecie Pedagogicznym) w Krakowie, skupił studentów Wydziału Romanistyki. Swoje spektakle prezentował m.in. w Międzynarodowych Uniwersyteckich Festiwalach w języku francuskim, w krakowskich Reminiscencjach. Następnie grał w czasie Dni Teatru Francuskiego w Krakowie. Występował na scenach krakowskiej PWST, na deskach Teatru KTO, Bagateli, Teatru Zależnego, Rotundy, na Scenie Moliera, w klubie Bakalarz.

Spektakl, który zostanie wystawiony w drugim dniu konferencji zegadłowiczowskiej, składa się z dwóch części. W pierwszej: „Kilim, czyli SAD” w kastlecie ze słów ballad Emila Zegadłowicza tkany, wystąpią: Janina Błońska, Aleksandra Olszańska, Anna Pawlik, Piotr Głowacki-Grzyb oraz Tomasz Zdela. W drugiej: „Kilim, czyli SEN” ze słów „Motorów” Emila Zegadłowicza tkany, na scenie zobaczymy: Marię Błońską-Markiewicz, Annę Oparowską, Katarzynę Tatomir, Artura Krupnika, Sebastiana Kubicę oraz Fryderyka Tatomira.

100 lat temu w gorzeńskim białym dworze dziewięć warsztatów tkało kilimy, Utkało ich 162. Pewnego dnia zamilkł turkot drewnianych maszyn. Domem niepodzielnie zawładnęło słowo: słowo poezji, słowo powieści. I z tego tworzywa wyplatamy w spektaklu nasz „Kilim” Zegadłowiczowski.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, darmowe wejściówki można odebrać w sekretariacie WCK.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x