Skarby nie z tej ziemi – nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Wadowicach

Nowa, wyjątkowa wystawa w Muzeum Miejskim! Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 200 meteorytów, a w niedzielę spotkać się z prof. Łukaszem Karwowskim, najlepszym w Polsce i na świecie badaczem tych kosmicznych skał.

Nowa, wyjątkowa wystawa w Muzeum Miejskim! Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 200 meteorytów, a w niedzielę spotkać się z prof. Łukaszem Karwowskim, najlepszym w Polsce i na świecie badaczem tych kosmicznych skał.

„Skarby nie z tej ziemi” to niezwykła ekspozycja meteorytów i tektytów, przygotowana przez Muzeum Miejskie w Wadowicach we współpracy z grupą kolekcjonerów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Meteorytowym. Wystawę można będzie oglądać od 29 maja do 26 września 2021 r.

W niedzielę 30 maja o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie promujące wystawę, organizowane
w sali kameralnej WCK. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie prof. dr hab. Łukasz Karwowski – niekwestionowany znawca i jeden z czołowych w świecie badaczy meteorytów.

Prezentowana na wystawie kolekcja ponad 200 okazów, zarówno meteorytów jak i tektytów, pozwoli zapoznać się z ich wyglądem. Może ktoś z oglądających przypomni sobie, że podobny kamień widział kiedyś leżący przy drodze lub na polu. Ekspozycja stanowi dobrą okazję, aby dowiedzieć się, jak wygląda meteoryt, gdzie można go poszukać i jak odróżnić go od innych zwykłych kamieni.

Meteoryty są okruchami skał, które spadły z nieba, a powstały w początkach tworzenia się Układu Słonecznego. Ich wiek przekracza 4,5 mld lat, czyli są najstarszymi skałami, które możemy wziąć do ręki na Ziemi. Ocenia się, że na obszar o powierzchni Polski spada rocznie od kilkudziesięciu do 175 meteorytów o masie ponad 100 g. Niektóre zawierają składniki starsze od Układu Słonecznego, pochodzące z gwiazd i przestrzeni międzygwiezdnej: są to ziarna diamentu, grafitu, korundu oraz niektóre związki organiczne. Klasyfikacje meteorytów oparte są na kryteriach mineralogicznych, strukturalnych i chemicznych. Ich nazwy pochodzą od miejsca upadku meteorytu.

Wystawa w sposób szczególny skierowana jest do nauczycieli i młodzieży szkolnej, która będzie mogła uczestniczyć także w dedykowanych lekcjach muzealnych, wcześniej rezerwowanych telefonicznie lub osobiście w biurze muzeum.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x