W 2026 roku przypada 700 lecie powstania naszych miejscowości. Chcemy do tego jubileuszu przygotować się bardzo starannie – piszą organizatorzy. Dlatego też zwracamy się do wszystkich mieszkańców i sympatyków o zgłaszanie pomysłów jakby Państwo chcieli przeżyć te obchody aby godnie uczcić tę rocznice.
W najbliższych dniach dotrą do każdego domu w Barwałdzie okolicznościowe widokówki wydane na tę okoliczność. Wszelkie propozycje obchodów tego jubileuszu prosimy składać w wersji papierowej w sekretariatach naszych Szkół. Serdecznie zapraszamy do współpracy i czekamy na Państwa propozycje.
About Author
You may also like
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?
-
Święto Niepodległości – harcerze świętują w 3 powiatach
na podstawie jakich dokumentów stwierdzono, że Barwałd [ który ? ] powstał w roku 1326 ?
kto i gdzie odnalazł tak datowany dokument z lokacji wsi ?!
Najwczesniejszy zapis dot.opłat kościelnych /świetopiecze/ we wsi Bervald dla kościoła Sw.Piotra , na światło i wykazy tego pochodzą z XIV w. i zapisano tam imię plebana Johannes i wys. czynszu 7 skojców i 6 denarów spis o tytule Liber rationis …..collectae MCCCXXVI et segg. Jest to wszystko opisane – dokłądnie /z ksiąg parafialnych w Barwałdzie Dolnym/ przez autora p.Studnickiego „Barwałd Zarys Dziejów z 1994 r. polecam lekturę.
nie odpowiedziała Pani na moje pytanie : 1. bo piszecie o założeniu Barwałdu w 1326 r., a dokument mówi o poborze opłat kościelnych, to są dwie różne sprawy, 2. cytuje Pani pewien spis tylko, że trzeba go jeszcze przeczytać, czego Pani nie zrobiła, opierając się tylko na Studnickim [ja czytałem], 3. czy istnieją księgi parafialne z tego okresu tak jak Pani sugeruje ? raczej nie – Studnicki czerpał z ksiąg parafialnych ale dużo późniejszych o ile pamiętam od XVII w. 4. wrzucanie do jednego worka wszystkich Barwałdów – Dolnego, Górnego, Średniego – to według mnie pomyłka, na pewno wszystkie trzy… Czytaj więcej »
Znawca z bozej łaski, zero wiedzy, wymądrza sę a nie wie w której gminie leży Barwałd Średnin !!! Niemota !!!!!!!!!!!!!!!!
no nareszcie, czekałem trzy dni żeby ktoś zareagował, specjalnie wpisałem Barwałd Średni – był to test na „czytanie ze zrozumieniem”, jednak muszę stwierdzić, że organizatorzy całego „cyrku z rocznicą założenia Barwałdu” takich umiejętności nie posiadają cbdo ps. 1. bo jak można czytać o poborze „świętopietrza” a pisać o założeniu wsi, nadal kłania się str 25 i 26 u Studnickiego gdzie jako matematyk sprawę wyjaśnił bardzo dokładnie 2. Pani Elu uwaga na marginesie – pisze się „świętopietrze” bo nazwa pochodzi od św. Piotra, a nie „świętopiecze” bo nie pochodzi „świńskiej pieczeni”. [ jednak to było już poza możliwością percepcji Piotra 2… Czytaj więcej »
jeżeli mogę jeszcze dodać : Studnicki str 26 ostatni akapit – lokacja wsi na prawie niemieckim 1361 rok
700 lecie +
Dzisiaj rano odnaleziono nowy zapis z lat 1318-1320 dotyczący Barwałdu, oto on:…,,Petrus rektore ecclesae In Barvald medius..”.
( medius łac.-średni ) Zachowane zdjęcia satelitarne z tego okresu potwierdzają istnienie parafii na Moskałówce.
Prima Aprilis
zapis z lat 1318-1320 rzeczywiście istnieje, chociaż trochę w innym brzmieniu,
autor wpisu zrobił kilka błędów w łacinie próbując go przerobić i bredzi coś o zdjęciach satelitarnych, ale zawsze chłopina miał wybujałą fantazję a szczególnie po „przepalance” [ sic ! ], zapewne zwiększył dawkowanie w walce z koronawirusem.
ps. obchody spóźnione co najmniej o 2 lata !