Romantycznie w Bibliotece czyli narodowe czytanie Mickiewicza

3 września 2022 roku odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania. W całej Polsce oraz ośrodkach polonijnych na całym świecie czytane były „Ballady i romanse ” Adama Mickiewicza.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, ludzie kultury, nauczyciele oraz dzieci i młodzież. Po powitaniu burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej dr inż. hab. Augustyn Ormanty odczytał List Prezydenta RP skierowany do uczestników spotkania.

Tegoroczne czytanie „ Ballad i romansów ” przygotowane w naszej Bibliotece dostarczyło zebranym wielu emocji. Interpretacja czytających sprawiła, że na ten czas przenieśliśmy się do epoki romantyzmu, przepojonej wzniosłą, ale tragiczną miłością. Nastrój podkreśliła kwiatowa dekoracja w postaci wianków z żywych kwiatów, które zdobiły wnętrze biblioteki a także głowy najmłodszych recytujących: Natalii i Ewy.

Największe ożywienie wniosła interpretacja z elementami scenicznymi utworu „ Pani Twardowska” w wykonaniu pani Ewy Starzak, pana Mirosława Płonki i pana Marcina Wolaka, który na zakończenie zaśpiewał „Kołysankę” K. I. Gałczyńskiego do melodii J. Maklakiewicza.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa plakatów „Ballad i romansów” pana Michała Stępnia, którą można oglądać w holu Biblioteki.

Specjalnie na to wydarzenie została przygotowana przez kancelarię Prezydenta okolicznościowa pieczęć, którą Czytelnicy mogą pieczętować swoje egzemplarze utworu.

Jeszcze raz zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania.

Utwory czytali: Ewa Starzak, Danuta Tatar, Krystyna Smajek, Natalia Tyrpa, Michalina Porzycka, Ewa Ździebko, Marcin Wolak, Mirosław Płonka, Tadeusz Pająk, Jan Kurczych i Franciszek Graczyk.

tekst: Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x