Rok 2020 rokiem wielkich rocznic – Kalwaria uczci Mikołaja Zebrzydowskiego, Jana Pawła II i Wojciecha Weissa

Dla Kalwarii Zebrzydowskiej 2020 rok jest wyjątkowym rokiem w czasie którego będziemy obchodzić aż 3 Jubileusze.

Dla Kalwarii Zebrzydowskiej 2020 rok jest wyjątkowym rokiem w czasie którego będziemy obchodzić aż 3 Jubileusze.

17 czerwca mija 400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego. Z tej okazji Województwo Małopolskie dzięki wsparciu Pana Marszałka Witolda Kozłowskiego przyznało Gminie Kalwaria Zebrzydowska wsparcie finansowe w wysokości 50 tys. zł z przeznaczeniem na realizację projektów „2020 rok Mikołaja Zebrzydowskiego”. Gmina wraz z Województwem Małopolskim wspólnie zrealizuje kilka ważnych przedsięwzięć takich jak: Wydanie monografii Mikołaja Zebrzydowskiego, stworzenie filmu dokumentalnego „Polska Jerozolima” w którym główną postacią będzie Mikołaj Zebrzydowski, wybicie medalu – kopi z 1601 roku, organizacja koncertu nawiązującego do postaci fundatora miasta. Postać Mikołaja Zebrzydowskiego zostanie przypomniana poprzez także poprzez liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, sympozjum naukowe, publikacje przybliżające postać założyciela miasta. Planowane jest także odsłonięcie pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego, którego inicjatorem budowy jest Stowarzyszenie „Niezależni Kalwaria”.

W roku przypada także 100 rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji ma także odbyć się wielki koncert, nad którym objął patronat Ks. abp. Marek Jędraszewski. Dodatkowo na prośbę Ks. abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego, Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami dla wiernych nawiedzających wybrane kościoły Archidiecezji Krakowskiej. Wśród nich znajduje się także Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie są to jedyne planowane w związku z rocznicą urodzin Karola Wojtyły..

Nie możemy także zapominać o 70-tej rocznicy śmierci Wojciecha Weissa, który zostanie upamiętniony przez Centrum Kultury Sportu i Turystki wystawą jego twórczości wraz z nawiązaniami do pobytu w naszym mieście.  Zostanie także wydana publikacja o jego związku z Kalwarią. 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x