Rodem z Kalwarii – publikacja o Rajmundzie i Janie Jaroszach – zapraszamy na promocję książki

Staraniem Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria ukazała się kolejna publikacja o słynnych Kalwarianach. 24 lutego 2023 r. (piątek) o 17:00 odbędzie się promocja książki przygotowanej pod redakcją Zbigniewa Kochana.

W 1875 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej urodził się przyszły właściciel i zarazem twórca renomy jednego z najpopularniejszych w II rzeczpospolitej uzdrowisk, Truskawca. Wieloletni burmistrz sąsiedniego Drohobycza, poseł do sejmu II Rzeczpospolitej Rajmund Jarosz. Dokonania jego niezbyt długiego, bo zaledwie 62-letniego, a tak owocnego życia zasługują na naszą pamięć – wiązek z Kalwarią to przecież rzecz istotna – tu właśnie je rozpoczął. Także młodszy brat Rajmunda, Jan, przyszedł na świat w Kalwarii, a po nieco skromniejszym początkach pracy w szkolnictwie wytrwałość i zdolności pozwoliły mu na znaczące osiągnięcia pedagogiczne i naukowe. Był profesorem Akademii Górniczej w Krakowie, organizatorem instytucji paleontologicznej na tej samej uczelni i autorem szeregu artykułów z zakresu paleontologii i stratygrafii.  Książka została uzupełniona ciekawymi dokumentami, fotografiami, ilustracjami, w szczególności dotyczącymi drzewa genealogicznego Jarosza. W spotkaniu weźmie udział wnuk Rajmunda Jarosza, syn Romana Jarosza, aktor Rajmund Jarosz Jr.

Publikacja zawiera wiele materiałów archiwalnych – fotografii,  dokumentów i map. Warto sięgnąć po wydawnictwo, żeby pogłębiać wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie. Serdecznie zapraszamy na spotkanie do Starego Kina.

3 3 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x