Promocja nowego wydania publikacji profesora Andrzeja Nowakowskiego „Tragedia barwałdzka”

30 września 2020 r. w Sali Widowiskowej CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej miało miejsce spotkanie promujące książkę prof. Andrzeja Nowakowskiego Tragedia Barwałdzka: 24 listopada 1944.

30 września 2020 r. w Sali Widowiskowej CKSiT w Kalwarii Zebrzydowskiej miało miejsce spotkanie promujące książkę prof. Andrzeja Nowakowskiego Tragedia Barwałdzka: 24 listopada 1944.

Wydanie to ukazało się z okazji 75 rocznicy tragedii, przypadającej w 2019 roku.

Organizatorami byli: Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Publikacja stanowi kontynuację, uzupełnienie i rozszerzenie wydania z roku 2008, zawiera genezę , przebieg i skutki wypadku. Ukazuje poświęcenie osób, które w tym czasie były związane z służbą medyczną, ale przede wszystkim mieszkańców niosących bezpośrednią pomoc rannym w katastrofie.

Relacje naocznych świadków oraz samych poszkodowanych, którzy skutki katastrofy odczuwają do dziś, świadczą o ogromie tragedii, w której zginęło ok. 60 osób a 130 zostało rannych.

Już wcześniej, bo w roku 2004, po 60 latach od tragedii, staraniem władz powiatowych w Wadowicach, sektora infrastruktury kolei PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Zakładu w Nowym Sącz i mieszkańców sołectwa  w Barwałdzie Średnim, wybudowano obelisk w pobliżu miejsca katastrofy upamiętniający ofiary tragedii. Przez kilkadziesiąt lat pamięć, o tych którzy wówczas zginęli, żyła głównie we wspomnieniach i przekazach ustnych mieszkańców.

Obelisk stał się symbolem upamiętniającym tragedię, przy którym w każdą rocznicę, czyli 24 listopada palą się znicze i powiewają biało- czerwone szarfy na okolicznościowych wiązankach. W tym czasie podjęto też zobowiązanie organizowania co pięć lat uroczystych obchodów rocznicowych (2009, 2014, 2019), nad którymi pieczę sprawuje starostwo wadowickie, Szkoła Podstawowa w Barwałdzie Średnim oraz społeczność szkolna z Barwałdu Górnego.

Autor publikacji, pasjonat kolei, skarbnica wiedzy na temat historii i współczesnego kolejnictwa, wspomniał o planowanych w roku 2021 pracach renowacyjnych linii 117, położeniu drugiej nitki torów w okolicy zderzenia pociągów, tzw. „mijanki” oraz przesunięciu przystanku. Nieplanowane są jednak zmiany dotyczących  usytuowania obelisku,  pozostanie on w tym samym miejscu.

Na zakończenie spotkania do zebranych skierował kilka zdań Burmistrz Augustyn Ormanty, podkreślił ogromny wkład prof. Andrzeja Nowakowskiego w dokumentowanie lokalnej historii, jego aktywność i kreatywność, wydanie wielu publikacji o historii kultury fizycznej oraz kolejnictwa. Pan Burmistrz podkreślił wieloletnią współpracę  samorządu kalwaryjskiego z prof. Nowakowskim, tytułując go Ambasadorem Kalwarii Zebrzydowskiej.

Spotkanie przygotowała Biblioteka Publiczna, wzbogacając je prezentacją multimedialną archiwalnych zdjęć z czasów budowy linii kolejowych przebiegających przez Kalwarię, budynków okolicznych stacji kolejowych i dworca krakowskiego oraz podróżujących fotografujących się w tych historycznych miejscach. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Melania Gaura, Jan Kurczych i Franciszek Graczyk odczytali relacje świadków katastrofy. Otrzymali oni podziękowanie książkowe od Biblioteki, za chęć udziału w spotkaniu i poświęcony czas.

Wydanie książki sfinansowane ze środków Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, pogłębia naszą wiedzę o Tragedii barwałdzkiej, wzbogaca ją poprzez kolejne relacje naocznych świadków katastrofy i przyczynia się do głębszego poznania szczegółów tego tragicznego zdarzenia z roku 1944.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatny egzemplarz książki z autografem autora.

 

Celina Uzdrzychowska

Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego

w Kalwarii Zebrzydowskiej

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x