Promocja książki „Historia Kalwarii Zebrzydowskiej oczami Kazimierza Wiśniaka widziana i Jego ręką narysowana”

W piątkowy wieczór (30 lipca) w Starym Kinie odbyła się promocja drugiego, poszerzonego wydania książki „Historia Kalwarii Zebrzydowskiej oczami Kazimierza Wiśniaka widziana i Jego ręką narysowana”. W promocji uczestniczyli autor rysunków Kazimierz Wiśniak, redaktor wydania wydania Andrzej Bucki, autorka biografii Kazimierza Wiśniaka prof. Zofia Ratajczak.

Jak pisze Andrzej Bucki w „Od Autora”: Inspiracją do opracowania i wydania niniejszej książki stał się brak publikacji o charakterze informatora, w prosty i interesujący sposób przedstawiającej historię naszego pięknego Miasteczka oraz górującego nad nim dostojnego Sanktuarium. Sądzę, że dla Mieszkańców Kalwarii i okolic, nade wszystko zaś dla przybywających tu Pielgrzymów oraz Turystów, lektura tej pozycji będzie przydatna i ubogacająca.

Drugie wydanie książki na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od poprzedniego, wydanego niecałe 8 miesięcy wcześniej, jednakże względem niego dołożono około 80 nowych rysunków wykonanych przez Kazimierza Wiśniaka wraz ze stosownymi tekstami. W ten sposób powstało nowe, poszerzone z 48 do 122 stron wydanie stało bardziej kompletne w swojej formie. Obrazy przedstawiają historie nieznane, zapomniane i… zapominane. Autorom udało się także uchwycić i współczesne momenty, jak instalację pomnika Mikołaja Zebrzydowskiego, czy pracę nad montażem makiety dawnej Kalwarii, której na rynku dokonuje prof. Karol Badyna (także obecny na promocji i komentujący podczas promocji swoją pracę).

Podczas promocji zaprezentowano 17 ze 122 ilustracji zawartych w publikacji. Prezentowane karty opisywał Andrzej Bucki, a treści zawarte w książce przy kartach przedstawiał aktor Rafał Gralewski.  Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w nowym wydaniu związanych z Sanktuarium jest 90 stron a z Kalwarią 32 strony. Znajdziemy w książce zarówno ogórczorzy, jak i pustelników, pierwszą asystę cieszyńska i inne ciekawostki z historia miasta, czy rzemiosła. Warto w przytoczyć jeszcze zapowiedź pana Kazimierza Wiśniaka (pomimo jego 90 wiosen), ze „to jeszcze nie koniec” i że możemy spodziewać się kontynuacji…

Książka dostępna jest do nabycia w księgarni Akapit w Rynku. Zapraszam do zapoznania się z jej zawartością i dzielenia się wrażeniami z jej przeczytania.

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x