Za nami już ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Bibliotece Kalwaryjskiej. W piękne jesienne popołudnie, z kubkiem gorącej owocowej herbaty udaliśmy się w sentymentalną podróż w czasie. Wszystko to za sprawą książki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. „Kalendarze” to powieść biograficzna, piękna, emocjonalna opowieść o dzieciństwie.
Uczestniczki klubu dyskusyjnego oraz czytelnicy odwiedzający w tym czasie Bibliotekę mogli choć na chwilę powrócić do czasów PRL –u i odnaleźć w przytaczanych historiach, losie bohaterki swoje własne wspomnienia, jak chociażby zabijanie kury i skubanie pierza, świniobicie, spanie u babci pod puchową pierzyną i wizyty u pradziadków na wsi. Charakterystyczne dla tamtego okresu są również zabawy opisane w książce czyli granie na podwórku w gumę, w klasy, w chowanego, robienie „sekretów” z kwiatków i kolorowych szkiełek i zakopywanie ich w ziemi. Piękno zwyczajnych rzeczy. Klubowicze chętnie opowiadali swoje historie, często niemal identyczne . Wszyscy doszliśmy do wspólnego wniosku, że dzieciństwo determinuje późniejsze życie.
„Dzieciństwo nas kształtuje. To czas, kiedy stajemy się ludźmi. Ci, którzy byli szczęśliwi, wracają wspomnieniami do swojej arkadii. Inni próbują zapomnieć lub stają w kontrze do bagażu wspomnień ”( Małgorzata Gutowska-Adamczyk ).
W roku 2016,w ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną oraz Instytutem Książki dołączyliśmy do wielkiej rodziny miłośników książek. Programowi przyświeca idea tworzenia miejsc, w których można swobodnie rozmawiać o przeczytanej lekturze. Nie trzeba też być specjalistą by czerpać przyjemność z tych rozmów. W naszym klubie działa 7 osób czytających literaturę różnoraką. Czytaliśmy powieści, literaturę faktu autorów zarówno polskich jak i obcych.
W tym roku dyskutowaliśmy o książkach :
- „ Niebko ” Brygidy Helbig
- „ Kobieta na krawędzi ” Samanthy M. Bailey
- „ Córki marionetek ” Marii Ernstam
- „ Wystarczy przejść przez rzekę ” Ludwiki Włodek
- „ Kalendarze ” Małgorzaty Gutowskiej -Adamczyk
Uzupełnieniem programu DKK są spotkania autorskie, dające możliwość osobistego spotkania klubowiczów z autorami czytanych przez siebie książek, szkolenia i wykłady dotyczące literatury najnowszej, konkursy na recenzję i wiele innych cennych inicjatyw.
Dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu. Państwa udział był kluczową częścią naszego spotkania i wniósł ogromny wkład do naszych dyskusji.
Serdecznie dziękujemy za wieloletni udział w naszych spotkaniach: p. Aleksandrze Skorus, p. Ewie Marczewskiej, p. Janinie Moskwie, p. Jadwidze Maj , p. Jadwidze Zajda, p. Krystynie Maluty.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do naszego klubu. Spotykamy się co dwa miesiące z przerwą wakacyjną, zawsze w trzecie wtorki miesiąca.
Jolanta Paluchowska-Pępek
About Author
You may also like
-
Kawowy salon z polityką w tle – nową tradycją w Kalwarii?
-
Co polecamy na weekend 22-24 listopada
-
Dziś mija 80 lat od najtragiczniejszej katastrofy kolejowej w Polsce
-
Dewódzki i Korohoda „Starej Szkole” w Brodach
-
Roman Marczyński zaprasza na Koncert Jazzowy!
-
Dwór w Stryszowie zaprasza na rozmowy przy fotografii, tym razem fotografii archiwalnej i pracy nad nią
-
Sześć miesięcy, milionowe inwestycje
-
Konrad Wojewodzic uczeń KEN Mistrzem Polski 2024 w kategorii Meblarstwo
-
Jakie czynniki wpływają na efektywne funkcjonowanie fabryki?