Tężnia solankowa została wybudowana obok placu zabaw przy ul. Jagiellońskiej. Została połączona z placem zabaw, tworząc jednolity kompleks rekreacyjny. W dalszym etapie prac zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów. Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył na jej wykonanie 175 tys. zł, a całość prac wyniosła 556 tys. zł.
To drugi taki obiekt w powiecie wadowickim, swej radości nie ukrywa radny Rady Miejskiej Marcin Zadora, pomysłodawca inwestycji.
Tężnia zajmuje ponad 36 m2, została połączona z placem zabaw. Zadbano o ukwiecenie, a w najbliższym otoczeniu znajdują się ławeczki na których można przysiądź i skorzystać z inhalacji. Z tężni będzie można także korzystać w godzinach wieczornych, obiekt został oświetlony.
Projekt Małopolskie tężnie solankowe obejmował udzielenie gminom i powiatom z terenu województwa małopolskiego pomocy finansowej na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych. Mają one spełniać rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców, dostosowanych do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami – mówi Danuta Kawa radna Sejmiku Województwa Małopolskiego
Przebywanie w otoczeniu tężni solankowych pomaga w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu. Ponadto wspiera leczenie wybranych, nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych. Tężnie mają także działanie profilaktyczne.
Tężnie to konstrukcje wykonane z drewna i tarniny. Swoje działanie zawdzięczają solankom (naturalne wody mineralne z dużą ilością jonów sodowych). Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny. Aby osiągnąć odpowiednie działanie, w pobliżu tężni należy przebywać minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę.
Zakres prac obejmował między innymi: budowę tężni solankowej wraz z instalacjami: wodociągową, elektryczną, technologiczną, budowę zbiornika podziemnego na solankę, budowę zbiornika podziemnego przelewowego, – rozbiórkę i budowę ogrodzenia, – utwardzenie terenu ciągów pieszych i otoczenia obiektu, – budowę podziemnej sieci elektroenergetycznej oraz podziemnej sieci oświetleniowej.
W czwartek (22.09.) dokonano odbioru technicznego obiektu, w którym uczestniczyli m.in.: Danuta Kawa – radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Augustyn Ormanty Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Zbigniew Kochan, Marcin Zadora – radni Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Mariola Kachnic – Przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 2, wykonawca, inspektor nadzoru i pracownicy Urzędu Miasta.
(materiał UM w Kalwarii Zebrzydowskiej)
fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24
About Author
You may also like
-
Pogrzeb śp. o. Jacka Janasa w kalwaryjskim sanktuarium
-
Harcerze rajdem powitali wiosnę
-
III Kalwaryjski Jarmark Wielkanocny
-
Od 6 kwietnia będzie można obejrzeć wystawę Mme de la Mode – wystawa dawnych żurnali modowych w Dworze w Stryszowie
-
Misterium Pańskie w Sanktuarium rozpoczęto inscenizacją wjazdu Jezusa do Jerozolimy!
-
GDDKiA na briefingu w Wadowicach ogłosiła kolejne przetargi na projekty BDI w tym dla odcinka Kalwaria Zebrzydowska Wschód
-
Do kontuzjowanego chłopca na Saharze wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
-
Nowa era edukacji zawodowej – otwarto Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie obuwnictwa w Kalwarii Zebrzydowskiej
-
W weekend aż dwie premiery teatralne w WCK!