mat. WCK Wadowice

Noc Muzeów ziemi wadowickiej

Jedyna taka kulturalna noc w roku – majowa Noc Muzeów!

 

Muzea, galerie i towarzystwa historyczne Ziemi Wadowickiej zapraszają do udziału w kolejnej edycji Nocy Muzeów, która w tym roku przypada 18 maja w Międzynarodowy Dzień Muzeów. W naszym regionie do akcji włącza się aż pięć placówek z Wadowic, Galeria „Bałysówka” z Tomic, Interaktywne Muzeum Apilandia, Dwór w Stryszowie, Muzeum w Lanckoronie, Towarzystwo Miłośników Andrychowa oraz Muzeum w Bachowicach. Do większości miejsc wstęp jest bezpłatny. Z okazji swojego święta muzea przygotowały specjalne możliwości zwiedzania, warsztaty, aktywności dla dzieci, pokazy, poczęstunki czy spacery. Muzea otwierają również swoje zbiory w dogodnych – wieczornych i nocnych godzinach. Na uczestników wydarzenia czekają też niecodzienne spotkania i warsztaty, m.in. specjalny pokaz kulinarny przygotowany przez Agnieszkę Jasińską, finalistkę programu Hell`s Kitchen Polska, uczestniczkę programu MasterChef, spotkanie z dr. Katarzyną Grudniewską, artystką sztuk wizualnych, która poprowadzi zwiedzanie wystawy malarstwa z kolekcji Muzeum Miejskiego, warsztaty „W kuchni, na łąkach, w ogrodach” prowadzone przez Natalię Sitek (płatne warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, 10 zł/os obowiązują zapisy: strefazajec.pl).

Tradycyjnie od wielu lat wydarzenie to jest finansowo wspierane przez Zarząd Powiatu w Wadowicach.

 

Szczegółowy program wydarzenia:

Galeria „Bałysówka” w Tomicach

(18.00 – 24.00, wstęp wolny)

Zwiedzanie nowej wystawy przygotowanej przez artystów skupionych wokół Galerii a zorganizowanej z okazji 15 – lecia działalności placówki, ponadto warsztaty plastyczne dla dzieci pt.: „Świat zakładek”.

(16:00 – 22.00, wstęp 1zł)

Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem oraz degustacja produktów pszczelich.

 

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
(18.00 – 22.00, wstęp 1 zł/os)

Zwiedzanie wystawy stałej indywidualnie (ostatnie wejście 20.25). Oprowadzanie w rytmie SLOW pod hasłem „Rodzina Państwa Wojtyłów” zakończone prelekcją pt. „Emilia Wojtyłowa – matka papieża”. Więcej informacji na stronie www.domjp2.pl

 

Muzeum – Dwór Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu

(16.00 – 22.00, wstęp wolny)

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Utopiona w zieleni. Malarstwo Haliny Dąbrowskiej”. Zwiedzania stałej ekspozycji z kustoszem.

 

Muzeum Dywizjonu 303 – filia w Wadowicach

(17.00 – 23.00, wstęp wolny)

Zwiedzanie ekspozycji poświęconej polskiemu lotnictwu ze szczególnym uwzględnieniem zasług Dywizjonu 303 walczącego w bitwie o Anglię.

 

Muzeum im. prof. Antoniego Krajewskiego w Lanckoronie

(16.00 – 21.00, wstęp wolny)

Zwiedzanie muzeum z komentarzami przewodnika, odpoczynek w malowniczym ogrodzie, warsztaty rękodzielnicze i spotkanie poetyckie.

16.00 – warsztaty rękodzielnicze (tradycyjne zdobienie).

19.00 – spotkanie z cyklu „Literackie posiady w muzeum” – wieczór autorski poety Stanisława Chyczyńskiego, promocja nowego tomiku poświęconego Ziemi Lanckorońskiej, spotkanie przy muzyce i poczęstunku z domowego ciasta oraz gorących lub zimnych napojów. 

 

Muzeum Miejskie w Wadowicach

(17.00 – 22.00, wstęp wolny)

17.30 – Pokaz kulinarny, poczęstunek i spotkanie z Agnieszką Jasińską trenerką i blogerką kulinarną, finalistką programu Hell`s Kitchen Polska, uczestniczką programu MasterChef.

19.00 – Spotkanie z dr Katarzyną Grudniewską, artystką sztuk wizualnych połączone ze zwiedzaniem wystawy malarstwa z kolekcji Muzeum Miejskiego.

20.00 – „W kuchni, na łąkach, w ogrodach” (płatne warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, 10 zł/os. obowiązują zapisy: strefazajec.pl).

 

Muzeum Regionalne w Bachowicach
(18.00 – 20.00, wstęp wolny)

Zwiedzanie wystawy przedmiotów, pamiątek i eksponatów upamiętniających trzy ważne dla okolicy i historii osoby tj.: ks. Prałata Franciszka Gołbę, dr. Franciszka Stefczyka oraz Sługę Bożego Ojca Rudolfa Warzechę.

 

SOWA. Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności

(17.00 – 22.00, wstęp wolny)

Zwiedzanie Strefy, kącik zabaw z malowankami dla najmłodszych, wspólne eksperymentowanie i tworzenie „czegoś z niczego”.

 

Towarzystwo Miłośników Andrychowa

(8.00 – 13.00)

Jarmark Staroci, Plac Mickiewicza.

Spacer szlakiem dawnych pocztówek – samodzielne poszukiwania miejsc i ich dokumentacja fotograficzna. Odbiór zadań na Placu Mickiewicza lub w punkcie Informacji Turystycznej na Rynku (obok Urzędu Miasta).

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej

(20.00 – 24.00, wstęp wolny)

Zwiedzanie wystawy „Plenerowa Lanckorona”.

Wadowickie Centrum Kultury zachęca do dołączenia do wyjątkowego świętowania kultury, sztuki i historii! Noc Muzeów to doskonała okazja do spędzenia niezapomnianego wieczoru w magicznej atmosferze.

 

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x