Chelyabinsk, Murchison, Imilac, Kanion Diablo, Baszkówka, Morasko, Pułtusk … To tylko niektóre miejsca gdzie znaleziono „nieziemskie skały” – czym różnią się one od skał ziemskich, czy mają jakieś specjalne właściwości i najważniejsze – gdzie je znaleźć? Na te i inne pytania odpowie Kazimierz Mazurek, kolekcjoner i znawca meteorytów. Na spotkanie zapraszamy zarówno starszych jak i młodszych do Muzeum Miejskiego w Wadowicach sobotę 28 sierpnia o godz. 16.00.
Zachęcamy uczestników spotkania aby przynieśli z sobą także swoje „skalne znaleziska” – może trzymają Państwo w swych rękach najprawdziwszy meteoryt? Bo przecież „gwiazdka z nieba jest dla każdego”.
Meteoryty to najstarsze skały, które możemy wziąć do ręki na naszej planecie. Ich wiek przekracza 4,5 mld lat – są więc rówieśnikami Układu Słonecznego. Według ocen znawców tematu co roku na obszar wielkości Polski spada od kilkudziesięciu do 175 meteorytów o masie powyżej 100 g. Niektóre z nich zawierają składniki pochodzące z gwiazd i przestrzeni międzygwiezdnej – ziarna diamentu, grafitu, korundu, niektóre związki organiczne …
Przykłady tych wyjątkowych „nieziemskich” przybyszów można zobaczyć na wystawie „Skarby nie z tej Ziemi” prezentowanej w Muzeum Miejskim w Wadowicach (ul. Kościelna 4) do 26 września 2021 roku. Ekspozycja to ponad 200 okazów meteorytów i tektytów, które warto zobaczyć przed sobotnim spotkaniem. To świetne wprowadzenie do wykładu Kazimierza Mazurka, który jest również jednym z współorganizatorów wystawy i właścicielem większości prezentowanej na niej kolekcji.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc – osobiście bądź telefonicznie (33 873 81 00).
About Author
You may also like
-
Sklepowy złodziej zatrzymany przez policjantów z Kalwarii Zebrzydowskiej
-
Zapraszamy na spotkanie z Arturem Brockim pt. Afryka okiem fotografa
-
MKS Kalwarianka na zgrupowaniu w Turcji – zwycięstwo w sparingu i kolejne wyzwania
-
Remiza OSP Leńcze po termomodernizacji
-
W niedzielę na skrzyżowaniu ul. Rólki i Mickiewicza doszło do groźnie wyglądającego zderzenia
-
Czy Julia Żugaj będzie niedzielną gwiazdą na Dniach Kalwarii?
-
Samochód dachował na krajowce w Barwałdzie
-
Gratka dla miłośników twórczości Chagalla! Wystawa w Muzeum Miejskim w Wadowicach
-
WCK poszukuje artystycznych osobowości – zgłoś się do Festiwalu Talenty!
https://www.wadowice24.pl/nowe/pieniadze/16778-smieci-w-kalwarii-zebrzydowskiej-beda-drozsze-a-w-lanckoronie-najtansze.html
woda najdroższa, ścieki najdroższe, śmieci najdroższe, to pytam się za co radni biora kasę ? kto ich wybiera ? i po co ?
Panowie radni, myślą tylko o swoich dietach ! przez całą pandemią brali co miesiąc diety mimo, że sesji czasami w ogóle nie było, a jeżeli były to zdalne ! skandal !