fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM

Niedziela Palmowa – Inauguracja Misterium Męki Pańskiej w Polskiej Jerozolimie

– Pan nas potrzebuje, abyśmy zanieśli na własnym grzbiecie Jezusa do tych, którzy Go nie znają, albo znają Go tylko deklaratywnie, a nie mają w sercu – mówił o. Cyprian Moryc OFM, kustosz sanktuarium podczas inauguracji Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia palm oraz procesji do bazyliki, po której celebrowano sumę pod przewodnictwem o. Egidiusza Włodarczyka OFM, prowincjała bernardynów. W czasie liturgii odśpiewano opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Marka.

Popołudniu sceną Wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy rozpoczęło się tradycyjne Misterium Męki Pańskiej. Zebranych pielgrzymów przywitał w sanktuarium o. Cyprian Moryc, kustosz.

Zwracał uwagę, że Ojcowie Kościoła w osiołku widzieli symbol każdego ucznia Chrystusa. Podkreślali słowa: „Pan go potrzebuje”.

– Jezus mnie potrzebuje. Czy zechcemy oddać Chrystusowi grzbiet naszej wiary,  nawet bardzo słabej, jak ziarnko gorczycy, po to, by zanieść Go światu, zanieść do swojej rodziny, miejsca pracy? – pytał Kustosz i zwracał uwagę, że Pan potrzebuje ludzi wierzących, na swoich pomocników.

Następnie odbyły się kolejne sceny misterium: Wypędzenie przekupniów ze świątyni oraz wybaczenie jawnogrzesznicy.

W Misterium Męki Pańskiej Wzięło udział ok. 5 tys. wiernych. Przez cały dzień wielu pątników uczestniczyło w liturgii sprawowanej w bazylice. Kolejne sceny Misterium Męki Pańskiej odbędą się w Wielką Środę o godz. 20.00 przy ołtarzu polowym.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

fot. o. Franciszek Salezy Nowak OFM

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x