/Najpiękniejszą Polską szopkę można oglądać w Sanktuarium do 14 lutego

Najpiękniejszą Polską szopkę można oglądać w Sanktuarium do 14 lutego

Jest jedną z największych szopek w Polsce. Składa się z ok. 150 elementów, w tym 50 ruchomych. Gromadzi dzieci, całe rodziny i wiernych, którzy oglądając ją mogą odnaleźć miejsce narodzin Zbawiciela w sobie.

Budowa szopki w bazylice rozpoczęła się przed pierwszą niedzielą adwentu. Jednak już ponad miesiąc wcześniej zaczęto przygotowywać nowe elementy w pomieszczeniach klasztoru. Jak co roku przygotowaniem szopki zajęli się zakonnicy.

 Dekoracja imponuje nie tylko rozmiarami, ale też kunsztem wykonania. Podest, na którym się znajduje zajmuje 30 m2, tło szopki to panorama o wymiarach 11 x 8m. Szopka przedstawia krajobraz Betlejem. „Kalwaryjskie Betlejem” wprowadza wiernych w tajemnicę narodzenia Syna Bożego w codziennej rzeczywistości ludzkiej. Jezus rodzi się pomiędzy ludzkimi sprawami, ich zawodami i zwykłą krzątaniną. Słowo staje się ciałem w najmniej wyczekiwanych przez nas momentach i w miejscu, które nie uznajemy za atrakcyjne i wygodne. Ewangelia jest dobrą nowina dla wszystkich.

 Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. Przy wygaszonym świetle w bazylice celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu celebrans kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy Wśród nocnej ciszy.

 Szopkę będzie można oglądać w bazylice do 14 lutego 2021 roku.
 
  

 
o. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

fot. Andrzej Famielec | Kalwaria 24

0 0 vote
Article Rating
Reklama