Symulacja zaćmienia Księżyca - 27 lipca 2018 r. - przygotował Jarosław Leski

Najdłuższe zaćmienie księżyca w XXI wieku

W piątkową noc będziemy światkami najdłuższego zaćmienia Księżyca w tym wieku. Rozpocznie się ono w piątek (27 lipca 2018 r.) o godz. 20:30, a zakończy o 23:13. Obserwacje możemy rozpocząć praktycznie od wschodu Księżyca.

W piątkową noc będziemy światkami najdłuższego zaćmienia Księżyca w tym wieku. Rozpocznie się ono w piątek (27 lipca 2018 r.) o godz. 20:30, a zakończy o 23:13. Obserwacje możemy rozpocząć praktycznie od wschodu Księżyca.

Kalwaria wydaje się być zatem dobrym miejscem do dokonania takich obserwacji. Warto więc, poświęcić piątkowy wieczór i na romantycznym spacerze spoglądać w niebo, szczególnie, że następne tak długie zaćmienie Księżyca zdarzy się dopiero w 2123 roku. Możliwe, że zaćmienie pomoże zaobserwować nam pierwsze Perseidy (potocznie zwane sierpniowymi spadającymi gwiazdami), których maksimum zaobserwujemy po sierpniowym nowiu. Bardziej wytrwali obserwatorzy mogą obserwować także mogą obserwować koniungcje Marsa z całkowicie zaćmionym Księżycem.

Do obserwacji zaćmienia nie potrzeba żadnego sprzętu, choć wygodnie jest posiadać lornetkę (lub teleskop). Do fotografowania zaćmienia przydatny będzie statyw, aparat który może wykonywać fotografie powyżej 1 sekundy w czasie maksimum zaćmienia i „długi” obiektyw rzędu 400-500 mm (ekwiwalentu dla aparatów małoobrazkowych 35 mm). Przy wybieraniu sprzętu do astrofotografii amatorskiej jest to ważniejsze, aniżeli krotność zoom.

Fotografować i obserwować można wszędzie, skąd widoczne bedzie zjawisko gołym okiem, czyli nawet z przydomowego balkonu. Najlepiej jednak wybrać się za miasto. Obserwacje z Kalwarii utrudnione są z powodu dużego „smogu świetlnego” (spowodowanego dużą ilością emisji w niebo światła zwłaszcza przez nieekologiczne oświetlenie dróg, chodników i marketów) oraz zanieczyszczeniem wieczornym powietrza w wyniku pojawiania się pyłów z przydomowych kotłowni. Dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji oraz fotografowania, będzie teren z otwartym widokiem na południe, południowy-wschód. Polecam zatem: drogę z Barwałdu do Stryszowa w jej najwyższym punkcie, okolicę Wysokiej. Warto wcześniej się wybrać, aby obejrzeć miejsce, skąd chcemy dokonać obserwacji.

Dzięki uprzejmości p. Jarosława Leskiego naszego lokalnego astronoma-amatora, prezentujemy symulację zaćmienia Księżyca wykonaną w programie Stellarium.

 

Dokładny przebieg zaćmienia:

początek zaćmienia półcieniowego 19:14:49
początek zaćmienia częściowego 20:24:27
początek zaćmienia całkowitego 21:30:15
Maksymalna faza: 22:21:43.5
koniec zaćmienia całkowitego 23:13:12
koniec zaćmienia półcieniowego 01:28:37

 

Tekst: Andrzej Famielec
Konsultacja astronomiczna: Jarosław Leski

0 0 votes
Article Rating

About Author

Reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x